reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co wchodzi w skład systemu rynnowego?

Co wchodzi w skład systemu rynnowego?


W skład systemu rynnowego wchodzą, oprócz rynien i rur spustowych, haki, obejmy dyble, odpływy, kolanka, łączniki, mufy, narożniki i zaślepki. Sprawnie działający system odprowadzający wodę deszczową z dachu to podstawa każdego budynku. Ma on znaczny wpływ na ochronę elewacji i zachowanie czystości wokół domu. Dobrze dobrany i zamontowany może służyć bez konserwacji przez lata.

Na rynku dostępne są systemy plastikowe, stalowe czy miedziane. Do najmniej pracochłonnych w montażu należą rynny plastikowe. Są lekkie, łatwo się je przycina i są odporne na uszkodzenia. Nadają się także do samodzielnego montażu.

Do skutecznego odprowadzenia wody opadowej nie wystarczą tylko, jakby się mogło wydawać, rynny i rury spustowe. Owszem są to elementy podstawowe i w gruncie rzeczy niezbędne. Rynny montuje się wzdłuż okapów i należy pamiętać o ich poprawnym montażu. Pokrycie dachu powinno być wypuszczone kilka centymetrów poza okap by woda spływająca z dachu trafiała do rynny, a nie tuż przed nią. Do mocowania rynien służą haki, które umieszcza się w rozstawie około 0,5 m. Należy je tak montować by umieszczona w nich rynna miała spadek nie mniejszy niż 2%. Do połączenia rynien różnych połaci służą specjalnie wyprofilowane narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Rynny łączy się łącznikiem dopasowanym do średnicy rynien. Zabezpieczeniem przed wylewaniem się wody na ich końcach są zaślepki. Woda z rynien odprowadzana jest do poziomu terenu przez rury spustowe, których średnica jest o około 1/3 mniejsza. Rynna z rurą spustową połączona jest odpływem przelotowym.

Nie należy łączyć elementów systemu rynnowego różnych producentów. Rzadko kiedy pasują do siebie.

Odpływy przelotowe są zaprojektowane w taki sposób aby w odpowiedni sposób łączyły rynny z rurami spustowymi. W zależności od producenta rozróżnia się różne połączenia wielkości rynien i rur spustowych. Do rynien średnicy 150 mm często stosowane są rury spustowe średnicy 100 mm.

Gdy dach posiada okap, do łagodnego przejścia z odsuniętej od ściany rynny do rury spustowej, która montowana jest do elewacji, służy kolanko. Kolanka rynnowe mają kąt załamania 67°. Dostępne są również kolana elastyczne. Za ich pomocą można łączyć rury pod różnymi kątami. Do łączenia rur pod tym samym kątem służą mufy. Rury spustowe mocuje się do ścian przez obejmy i dyble. Obejmy utrzymują rury na swoim miejscu.

Nie powinno się mocno ściskać obejm. Może to spowodować uszkodzenie rur spustowych.

Gdy woda z rynien odprowadzana jest na powierzchnię terenu, rury spustowe zakończone są kolankiem. Ich wylot powinien być umieszczony nie wyżej niż 20 cm nad ziemią. System rynnowy może być połączony z podziemnym układem odwadniającym. Wtedy woda z rur spustowych wpada do pojemnika zwanego osadnikiem, a dopiero z niego odprowadzana jest do kanalizacji deszczowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nie należy łączyć elementów systemu rynnowego różnych producentów. Rzadko kiedy pasują do siebie
Nie należy łączyć elementów systemu rynnowego różnych producentów. Rzadko kiedy pasują do siebie

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama