reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?

Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?


Decyzję o wyborze stropu powinno się podjąć przed zakupem lub zamówieniem projektu. Gdy kupujemy gotowy projekt, w dokumentacji z góry będzie ustalony jego rodzaj. Typ może odnosić się do standardowych pustaków i belek produkowanych przez cegielnie lub rozwiązań modułowych oferowanych przez przedsiębiorstwa ceramiki budowlanej. Jeśli preferujemy jakiś typ, możemy zlecić przerobienie projektu, jednak sporządzenie adaptacji będzie w zależności od wielkości projektu zazwyczaj mieściło się w przedziale 2000 – 5000 zł dodatkowego wydatku. Niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w układzie czy typie stropu bez porozumienia z projektantem.

Wszystkie stropy gęstożebrowe charakteryzuje jeden model bardzo prostej budowy – belki nośne, na których układamy pustaki lub bloczki wypełniające oraz betonowa nadlewka, która wypełnia szczeliny. Każdemu znany jest, chociażby z nazwy, system stropów Akerman czy Ceram.

Podstawowymi różnicami pomiędzy oferowanymi systemami, są istotne parametry, na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze dopuszczalna rozpiętość, czyli odległość pomiędzy dwoma skrajnymi podporami stropu. Do zadań projektanta należy dobranie ewentualnych podpór pośrednich, gdy rozpiętość jest duża, jednak należy pamiętać, że łączna grubość takich stropów zawsze pozostanie taka sama, z powodu korzystania z systemów modułowych. Grubość stropu również pełni ważną rolę, w przypadku ceramicznych stropów gęsto żebrowych. Mieści się ona w przedziale 24–34 cm, i zależy od wybranego systemu, jest to wysokość pustaków z nadlewką betonową.

Ważną rolą stropu jest izolacyjność akustyczna, co jest nierozerwalnie związane z wysokością stropu, układem otworów w pustakach oraz ich ciężarem. Dopuszczalne obciążenia danych stropów przeważnie wahają się około 400 kg/m2. 

Dużą zaletą stropów gęstożebrowych jest brak potrzeby pełnego deskowania, co likwiduje część kosztów oraz usprawnia prace na budowie. Montaż nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego, ze względu na mały ciężar belek i pustaków oraz małą pracochłonność wykonywanych prac na budowie. Dzięki wykorzystaniu gotowych elementów prefabrykowanych i prostym montażu, wiele osób decyduje się na wykorzystanie właśnie tego typu rozwiązań - systemów stropów gęsto żebrowych. 

Nie należy zapominać, że owe systemy najlepiej sprawdzają się w warunkach nieskomplikowanej bryły obiektu budowlanego, ponieważ w przeciwnym razie ów system traci swoją podstawową zaletę – prostotę i szybkość wykonania.

Właściwie zaprojektowana wysokość stropu, to taka która pozwoli osiągnąć minimum ogólnego kosztu, dlatego też każdy przyszły inwestor powinien dokładnie przemyśleć swój wybór pod względem własnych możliwości i zapotrzebowania, decydując się na dany strop w konsultacji z projektantem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wszystkie stropy gęstożebrowe charakteryzuje jeden model bardzo prostej budowy – belki nośne, na których układamy pustaki lub bloczki wypełniające oraz betonowa nadlewka, która wypełnia szczeliny
Wszystkie stropy gęstożebrowe charakteryzuje jeden model bardzo prostej budowy – belki nośne, na których układamy pustaki lub bloczki wypełniające oraz betonowa nadlewka, która wypełnia szczeliny

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama