reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym charakteryzuje się strop typu filigran?

Czym charakteryzuje się strop typu filigran?


Strop filigran jest stropem monolitycznym, składającym się z płyty żelbetowej grubości ok. 5 cm i warstwy betonu uzupełniającego, wylewanego podczas budowy stropu. Żelbetowe płyty „filigran” pełnią rolę szalunku traconego z dodatkowym zbrojeniem w postaci przestrzennych, trójkątnych kratownic wystających poza obrys płyty betonowej, w które są wbudowane.


Stropy filigran są produkowane w fabryce prefabrykatów na konkretne zamówienie inwestora. W pierwszej kolejności wykonywany jest projekt stropu na konkretne, przewidziane obciążenia oraz odległość między ścianami konstrukcyjnymi, które sięgają nawet 12 m. Wytrzymałość płyt jest indywidualnie dostosowywana, zgodnie z warunkami przeznaczenia. Strop filigran pozwala także na zmniejszenie grubości jego płyt w przypadku mniejszych obciążeń. Różnorodność kształtów stropu ma także wpływ na jego projekt, daje to projektantowi bardzo duży wachlarz możliwości i rozwiązań konstrukcyjnych.

Producenci stropów często oferują transport i montaż płyt ze zbrojeniem, skracając tym samym czas wykonania stropu. W jednym transporcie
można przewieźć do 150 m2 przekrycia.

Płyty, podczas montażu nie wymagają pełnego podparcia, a już po upływie 14 dni można wznosić na nich ściany kolejnej kondygnacji. Płyty z warstwą nadbetonu dobrze tłumią drgania i dźwięki, dzięki czemu są dobrym izolatorem akustycznym pomiędzy kondygnacjami. Sprawia to, że stropy filigran łączą w sobie cechy zarówno stropów systemowych jeśli chodzi o łatwość wykonania i dorównują stropom monolitycznym w zakresie doboru różnorodności rozwiązań konstrukcyjnych. Pozwalają na wykonanie różnych, złożonych kształtów wraz z balkonami w jednej płycie, ograniczając ilość prac wykonywanych na budowie. Umożliwiają bezpośrednie oparcie płyt na słupach i ukrywanie belek w grubości stropu, uzyskujemy dzięki temu gładką powierzchnie sufitu. Przewidziane na etapie projektowania dozbrojenia w rejonie cięższych elementów nad stropem eliminują konieczność wykonania zagęszczenia zbrojenia w trakcie zalewania warstwą betonu. Mimo wielu zalet stropy filigran są niezbyt popularne. Powodem jest to, że mała liczba firm produkujących za niestandardowe kształty zawyża koszty wykonania.

Transport delikatnych elementów na duże odległości zwiększa wydatki, przez co wielu inwestorów decyduje się na inne rozwiązania. Sposób montażu wymaga wynajęcia dźwigu, także wykonanie ścian konstrukcyjnych i podparć musi być zgodne z projektem, na podstawie którego przygotowano prefabrykaty. Wykonywane z dużą dokładnością stropy filigran, nie pozwalają na wprowadzanie korekt ani żadnych zmian w czasie montażu. Tak więc znając już zalety i wiedząc o bliskiej lokalizacji fabryki stropów filigran warto rozważyć zastosowanie tego rozwiązania w budowie swojego domu


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Oliwia Walentynowicz

Aplikant Radcowski, prawnik w dziale prawnym spółki AmRest

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama