reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?

Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?


Podłoże pod posadzkę niepodpiwniczonego parteru wymaga odpowiedniej konstrukcji, aby odizolować przestrzeń użytkową od gruntu. Może być ono wykonane w postaci podkładu betonowego lub drewnianych legarów.

Ich konstrukcja składa się z murowanych lub betonowych słupków, ustawionych bezpośrednio na gruncie. Stanowią one podparcie dla belek drewnianych (legarów) z przybitymi do nich elementami konstrukcji podłogi. W tym przypadku przestrzeń pod podłogą wentylowana jest przez otwory umieszczone w cokole. Legary mogą być również oparte na wybetonowanym podłożu, wyłożonym warstwą izolacji przeciwwilgociowej. Takie rozwiązanie odbiera możliwość ułożenia grubej izolacji cieplnej w przestrzeni między legarami. W tym przypadku przestrzeń podpodłogowa nie jest wentylowana. W obu wariantach, na równo oddalonych od siebie legarach robi się podłogę z desek lub płyt drewno-pochodnych. Podłoga z desek może być jednocześnie posadzką, jednak czasami wymagane może być ułożenie warstwy estetycznej, np. wykładziny, parkietu czy paneli. Główną wadą podłóg na legarach jest mała odporność drewna na warunki panujące pod podłogą. Ze względu na bliską odległość wilgotnego gruntu drewniane legary ulegają niszczeniu. Często przestrzeń pod tego typu podłogą jest siedliskiem drobnych zwierząt, głownie gryzoni.

Tego typu rozwiązania polegają na ułożeniu kolejno warstw: podsypki wyrównującej, podkładu betonowego, izolacji przeciwwilgociowej, warstwy ocieplenia i wylewki samo wyrównującej wykonanej np. z jastrychu. Na tak wykonaną podłogę układa się warstwę wykończeniową. W typowych rozwiązaniach, grubość podłogi wynosi 35-45 cm. Podsypkę wyrównującą układa się z zagęszczanego piasku na grubość 10-15 cm. Następnie wylewany jest podkład z betonu grubości 10 cm, na którym po stwardnieniu układana jest folia przeciwwilgociowa. Ważne jest aby na jej połączeniach zastosować 15-centymetrowe zakłady, a jej końce wywinąć na ściany do wysokości minimum 20 cm lub połączyć z izolacją poziomą ścian. Kolejny etap to ułożenie warstwy termoizolacyjnej z odpowiedniej grubości styropianu. Na izolacji cieplnej układana jest wylewka betonowa z pływającego jastrychu. Służy ona wyrównaniu podłoża i jego wypoziomowaniu tak, aby okładzina podłogowa spełniała swoje funkcje. Jastrych chroni także izolację cieplną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na takim podłożu płytki ceramiczne można układać już po dwóch tygodniach. W wypadku wykończenia podłogi parkietem, mozaiką czy wykładziną należy poczekać aż jastrych uzyska odpowiednią, zalecaną wilgotność.

Z wykonywaniem parkietu, mozaiki czy układaniem wykładziny należy poczekać do momentu, gdy jastrych uzyska wilgotność poniżej 3%.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama