| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy wiesz jak zrobić zaprawę murarską?

Czy wiesz jak zrobić zaprawę murarską?

Zaprawy murarskiej używa się do spajania cegieł, tynkowania i drobnych prac remontowych. Składa się z cementu, wapna, piasku i wody. Zanim przystąpisz do budowy domu, naucz się robić zaprawę murarską, bo wychodzi taniej niż kupowanie gotowej mieszkanki.

Najczęściej stosuje się cement portlandzki 35 lub 45 lub wapno hydratyzowane. Do zapraw narażonych na działanie wody używa się samego cementu, niekiedy z dodatkiem plastyfikatorów.

Jeżeli przyrządzasz zaprawę z oddzielnych składników, pamiętaj, że ich proporcji uzyskuje się zaprawę o różnej wytrzymałości. Na ogół stosuje się zaprawę marki 15, czyli taką która po zastygnięciu wytrzymuje nacisk 15 MPa. Składa się z 1 części cementu, 2 części wapna i 10 części piasku. Używa się jej do murowania. Zaprawa marki 30 wytrzymuje nacisk 30 MPa i składa się z 1 części cementu, 1 części wapna i 7 części piasku. Stosowana jest do tynkowania.

Jak przygotować zaprawę? Odmierzasz najpierw łopatą odpowiednia ilość piasku (w zależności którą z powyższych zapraw potrzebujesz) i odmierz odpowiednią ilość cementu. Mieszasz je ze sobą po czym dodajesz wapno.

Teraz robisz w kupce dołek i wlewasz trochę wody. Mieszasz nabierając z brzegu i nasypując na szczyt. Jeśli mieszanka jest za gęsta dolej jeszcze trochę wody. Mieszasz do otrzymania jednolitej, plastyczne masy, odchodzącej łatwo od łopaty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »