reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Podstawowe rodzaje gruntu – ochrona przed wodą gruntową

Wyróżnić można trzy rodzaje gruntów (grunt przepuszczalny, częściowo przepuszczalny, nieprzepuszczalny. Wymienione rodzaje odgrywają zasadniczą rolę, chroniąc budynek przed wodą gruntową.

1. Grunt nieprzepuszczalny – nie posiada zdolności do szybkiej filtracji wody opadowej, co oznacza, że zatrzymuje ją przez długi okres. Do gruntu spoistego należą: pyły, iły, glina, pylasta. Warto także zaznaczyć, że im grunt będzie bardziej plastyczny, tym z zwiększą trudnością będzie przenosił obciążenia od budynku,

2. Grunt częściowo przypuszczalny – składa się on zarówno z gruntu przepuszczalnego, jak i gruntu nieprzepuszczalnego. Grunty te powstają na skutek działalności człowieka. Jego struktura jest bardzo zróżnicowana, ponieważ ciężko jest w niej ustalić szybkość filtracji wody opadowej. W niektórych miejscach woda gruntowa przenika bez żadnych kłopotów do warstwy z ustabilizowanym lustrem wody gruntowej. Natomiast, czasami na skutek posadowienia na gruntach częściowo przepuszczalnych, woda gruntowa przyczynia się do powstania ciśnienia hydrostatycznego,

3. Grunt przepuszczalny – do którego można zaliczyć: piasek pylasty, pospółki, żwirki, piasek drobnoziarnisty, piasek średnioziarnisty, gruboziarnisty. Jest to grunt sypki i niespoisty, który ma zdolność szybkiej filtracji wody opadowej. Nadto, możliwości do przenoszenia swego rodzaju obciążeń od budynku na gruncie przepuszczalnym zależy od wielkości uziarnienia, wilgotności, zagęszczenia.

Izolacja fundamentowa

Tylko i wyłącznie, sama izolacja fundamentowa nie zabezpieczy budynku przed wilgocią. Należy dodatkowo ułożyć pod podłogą izolację i szczelnie połączyć ją z izolacją ścian.

Warto pamiętać o tym, że izolację poziomą ścian fundamentowych należy wykonać z jednej warstwy papy zagrzewalnej, która jest modyfikowana na włókninie poliestrowym. Wskazać także trzeba, iż izolacja z papy chroni ściany budynku przed wilgocią z gruntu.

Grunty przepuszczalne a grunty nieprzepuszczalne – istotna różnica

Grunty nieprzepuszczalne zatrzymują wodę na dłuższy czas. Z tego też powodu, fundamenty są zagrożone podmyciem przez wodą gruntową. Natomiast, grunty przepuszczalne zatrzymują wodę przez krótki czas. Bowiem, woda znajduje się przez krótki czas w części podziemnej budynku.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podsumowując, należy pamiętać o tym, iż długi kontakt ścian z wodą gruntową prowadzi do ich zniszczenia. Do takiego stanu, doprowadzają przede wszystkim sole, które znajdują się w wodzie, ale także powtarzające się często tzn. „cykle zamarzania i odmarzania ścian”.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją
Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama