reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Wiele osób, w ogólnym zarysie, wie w jakiej technologii wznosi się dziś budynki jednorodzinne. Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

Są jednak inne technologie zyskujące coraz to większą popularność z uwagi choćby na ciężar takich budynków, pracochłonność, wymaganą ilość ciężkiego sprzętu, termoizolacyjności i poziom promieniowania naturalnego radonu.

Domek szkieletowy drewniany

Jedną z takich konstrukcji jest domek szkieletowy drewniany. Dom taki składa się z ze słupków drewnianych 3,8x14 cm o rozstawie co min 40 cm. Rozstaw zależny jest od ciężaru kondygnacji. Słupki drewniane mogą uzyskać większą sztywność poprze ich łączenie w układy zespolone z kilku desek w kształcie litery, np.: „L”. Strop stanowią belki stropowe układane na „sztorc” lub elementy belek teowych. Izolację stanowi materiał umieszczany pomiędzy belkami. Małe przekroje elementów zmniejsza poziom hałasu przenikającego przegrody. Strop stanowi warstwa foli paroizolacyjnej i płyty OSB. Ściany oprócz słupków nośnych, stanowi warstwa izolacji w technologii lekkiej suchej, a wnętrza obite są płytami karton-gips. Wierzchnia elewacja obita jest deskami na zakład, tzw „oblicówka”. Całość odznacza się lekkością i możliwością szybkiego wykonania, szczególnie w czasach dużej mobilności siły roboczej.

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Dom z bali

Innym typem alternatywnego budownictwa jest dom z bali. Konstrukcja przypomina konstrukcję szkieletową lecz tym razem ściany składają się z bali drewnianych układanych jeden na drugim na odpowiednim wpuście lub łączniku, w narożach bale łączą się za pomocą „zamków” drewnianych.

Zobacz także:  Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Izolacja termiczna znajduje się od strony wewnętrznej ścian. Aby nie dopuścić do zawilgocenia od pary wodnej z wnętrza budynku pomiędzy okładziną wewnętrzną a izolacją termiczną stosuje się grubą paroizolację.

Budynek z kształtek styropianowych

Innym przykładem jest budynek wykony z kształtek styropianowych których wnętrz zalewane jest mieszaną betonową. Pionowe rdzenie betonowe wzmacniane są szkieletem stalowym z czterech prętów średnicy min 10 mm. Taki sposób wznoszenia w ogólnym zarysie stanowi szkielet żelbetowy obłożony dwustronnie styropianem.

Zobacz także: Co należy zawrzeć we wniosku o ustalenie warunków zabudowy?

Należy pamiętać jedynie o właściwym zabezpieczeniu dolnych warstw kształtek styropianowych przed rozbiciem przez ciężką mieszankę cementową podczas betonowania i właściwie zaprojektowanej i wykonanej wentylacji, gdyż wielki opór dyfuzyjny takich ścian może spowodować wykraplanie pary wodnej na ścianie w późniejszym okresie użytkowania. 

Zobacz także: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.
Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama