reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Wiele osób, w ogólnym zarysie, wie w jakiej technologii wznosi się dziś budynki jednorodzinne. Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

Są jednak inne technologie zyskujące coraz to większą popularność z uwagi choćby na ciężar takich budynków, pracochłonność, wymaganą ilość ciężkiego sprzętu, termoizolacyjności i poziom promieniowania naturalnego radonu.

Domek szkieletowy drewniany

Jedną z takich konstrukcji jest domek szkieletowy drewniany. Dom taki składa się z ze słupków drewnianych 3,8x14 cm o rozstawie co min 40 cm. Rozstaw zależny jest od ciężaru kondygnacji. Słupki drewniane mogą uzyskać większą sztywność poprze ich łączenie w układy zespolone z kilku desek w kształcie litery, np.: „L”. Strop stanowią belki stropowe układane na „sztorc” lub elementy belek teowych. Izolację stanowi materiał umieszczany pomiędzy belkami. Małe przekroje elementów zmniejsza poziom hałasu przenikającego przegrody. Strop stanowi warstwa foli paroizolacyjnej i płyty OSB. Ściany oprócz słupków nośnych, stanowi warstwa izolacji w technologii lekkiej suchej, a wnętrza obite są płytami karton-gips. Wierzchnia elewacja obita jest deskami na zakład, tzw „oblicówka”. Całość odznacza się lekkością i możliwością szybkiego wykonania, szczególnie w czasach dużej mobilności siły roboczej.

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Dom z bali

Innym typem alternatywnego budownictwa jest dom z bali. Konstrukcja przypomina konstrukcję szkieletową lecz tym razem ściany składają się z bali drewnianych układanych jeden na drugim na odpowiednim wpuście lub łączniku, w narożach bale łączą się za pomocą „zamków” drewnianych.

Zobacz także:  Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Izolacja termiczna znajduje się od strony wewnętrznej ścian. Aby nie dopuścić do zawilgocenia od pary wodnej z wnętrza budynku pomiędzy okładziną wewnętrzną a izolacją termiczną stosuje się grubą paroizolację.

Budynek z kształtek styropianowych

Innym przykładem jest budynek wykony z kształtek styropianowych których wnętrz zalewane jest mieszaną betonową. Pionowe rdzenie betonowe wzmacniane są szkieletem stalowym z czterech prętów średnicy min 10 mm. Taki sposób wznoszenia w ogólnym zarysie stanowi szkielet żelbetowy obłożony dwustronnie styropianem.

Zobacz także: Co należy zawrzeć we wniosku o ustalenie warunków zabudowy?

Należy pamiętać jedynie o właściwym zabezpieczeniu dolnych warstw kształtek styropianowych przed rozbiciem przez ciężką mieszankę cementową podczas betonowania i właściwie zaprojektowanej i wykonanej wentylacji, gdyż wielki opór dyfuzyjny takich ścian może spowodować wykraplanie pary wodnej na ścianie w późniejszym okresie użytkowania. 

Zobacz także: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.
Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama