| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Nawierzchnia z kostki betonowej

Nawierzchnia z kostki betonowej

W ogrodach cenimy sobie naturalność, dlatego do budowy ścieżek wybierane są zazwyczaj materiały takie jak kamień, drewno czy żwir. Nawierzchnie z nich wykonane łatwo wtapiają się w zieleń i ładnie starzeją.

Takie nawierzchnie są drogie i wymagają dużego doświadczenia brukarskiego. Dlatego coraz częściej zastępuje je kostka z betonu - tania, trwała i łatwo dostępna o nasiąkliwości do 5%. Produkowany asortyment jest bardzo duży, dlatego coraz to większe jest zainteresowanie tego typu nawierzchniami, są też one łatwe w naprawie. Najnowsze technologie pozwalają dowolnie formować i barwić beton, toteż nawierzchnię z kostki nietrudno dopasować kolorystycznie do innych elementów drobnej architektury.

Wykonywanie

• Brukową kostkę betonową i płyty chodnikowe należy układać na warstwie podsypki piasku stabilizowanego cementem lub wcześniej na gruncie stabilizowanym wapnem. Grubość podsypki po zagęszczeniu nawierzchni powinna być zgodna z projektowaną grubością.
• Ułożenie nawierzchni na podsypce cementowo-piaskowej zaleca się wykonywać przy temperaturze otoczenia nie niższej niż +5oC. Dopuszcza się wykonanie nawierzchni jeśli w ciągu dnia temperatura utrzymuje się w granicach od 0oC do +5oC, przy czym jeśli w nocy spodziewane są przymrozki kostkę należy zabezpieczyć materiałami o złym przewodnictwie ciepła (np. matami ze słomy, papą itp.).
• Im większe są przewidywane obciążenia, tym głębszy wykop należy wykonać (w przypadku ścieżek głębokość wykopu wynosi 15–25 cm, a w przypadku podjazdu 25–40 cm).
• Dno wykopu formuje się tak, by nadać mu spadek w zaplanowanym kierunku, następnie należy ubić grunt.
• Na tak wyrównanym dnie wykopu układa się warstwy podbudowy, każdą dokładnie zagęszczając. Jeśli potrzebne są obrzeża czy krawężniki, na tym etapie prac osadza się je w podkładzie z chudego betonu. Na dnie należy rozłożyć warstwę nośną z grubego kruszywa lub tłucznia (grubość warstwy: ścieżki 10–20 cm, podjazd 20–30 cm), którą należy ustabilizować zagęszczarką. 

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Na takiej podbudowie należy wykonać podsypkę używając piasku (małe obciążenia i podłoże niespoiste) lub korzystniej piasku stabilizowanego cementem (grubość warstwy: ścieżki min. 5 cm, podjazd min. 5–10 cm).

Dopuszczalne odchylenie wysokości pomiędzy płaszczyznami sąsiadujących ze sobą elementów nie może przekraczać 2 mm.

Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Brukową kostkę betonową i płyty chodnikowe należy układać na warstwie podsypki piasku stabilizowanego cementem lub wcześniej na gruncie stabilizowanym wapnem
Brukową kostkę betonową i płyty chodnikowe należy układać na warstwie podsypki piasku stabilizowanego cementem lub wcześniej na gruncie stabilizowanym wapnem

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »