reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Nawierzchnia z kostki betonowej

Nawierzchnia z kostki betonowej

W ogrodach cenimy sobie naturalność, dlatego do budowy ścieżek wybierane są zazwyczaj materiały takie jak kamień, drewno czy żwir. Nawierzchnie z nich wykonane łatwo wtapiają się w zieleń i ładnie starzeją.

Takie nawierzchnie są drogie i wymagają dużego doświadczenia brukarskiego. Dlatego coraz częściej zastępuje je kostka z betonu - tania, trwała i łatwo dostępna o nasiąkliwości do 5%. Produkowany asortyment jest bardzo duży, dlatego coraz to większe jest zainteresowanie tego typu nawierzchniami, są też one łatwe w naprawie. Najnowsze technologie pozwalają dowolnie formować i barwić beton, toteż nawierzchnię z kostki nietrudno dopasować kolorystycznie do innych elementów drobnej architektury.

Wykonywanie

• Brukową kostkę betonową i płyty chodnikowe należy układać na warstwie podsypki piasku stabilizowanego cementem lub wcześniej na gruncie stabilizowanym wapnem. Grubość podsypki po zagęszczeniu nawierzchni powinna być zgodna z projektowaną grubością.
• Ułożenie nawierzchni na podsypce cementowo-piaskowej zaleca się wykonywać przy temperaturze otoczenia nie niższej niż +5oC. Dopuszcza się wykonanie nawierzchni jeśli w ciągu dnia temperatura utrzymuje się w granicach od 0oC do +5oC, przy czym jeśli w nocy spodziewane są przymrozki kostkę należy zabezpieczyć materiałami o złym przewodnictwie ciepła (np. matami ze słomy, papą itp.).
• Im większe są przewidywane obciążenia, tym głębszy wykop należy wykonać (w przypadku ścieżek głębokość wykopu wynosi 15–25 cm, a w przypadku podjazdu 25–40 cm).
• Dno wykopu formuje się tak, by nadać mu spadek w zaplanowanym kierunku, następnie należy ubić grunt.
• Na tak wyrównanym dnie wykopu układa się warstwy podbudowy, każdą dokładnie zagęszczając. Jeśli potrzebne są obrzeża czy krawężniki, na tym etapie prac osadza się je w podkładzie z chudego betonu. Na dnie należy rozłożyć warstwę nośną z grubego kruszywa lub tłucznia (grubość warstwy: ścieżki 10–20 cm, podjazd 20–30 cm), którą należy ustabilizować zagęszczarką. 

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Na takiej podbudowie należy wykonać podsypkę używając piasku (małe obciążenia i podłoże niespoiste) lub korzystniej piasku stabilizowanego cementem (grubość warstwy: ścieżki min. 5 cm, podjazd min. 5–10 cm).

Dopuszczalne odchylenie wysokości pomiędzy płaszczyznami sąsiadujących ze sobą elementów nie może przekraczać 2 mm.

Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Brukową kostkę betonową i płyty chodnikowe należy układać na warstwie podsypki piasku stabilizowanego cementem lub wcześniej na gruncie stabilizowanym wapnem
Brukową kostkę betonową i płyty chodnikowe należy układać na warstwie podsypki piasku stabilizowanego cementem lub wcześniej na gruncie stabilizowanym wapnem

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama