reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak wykonywać ściany trójwarstwowe?

Jak wykonywać ściany trójwarstwowe?

Ściany domów jednorodzinnych zasadniczo pełnią funkcję nośną. Ale należy pamiętać że równie istotną rolę pełnią w zakresie ochrony przed czynnikami zewnętrznym, w szczególności powinny zapewnić termoizolacyjność.

Materiał, z którego są wznoszone budynki jest różnorodny. Ogólnie wyróżniamy trzy typy ścian: jedno- dwu- i trójwarstwowe. Jednak ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe. Jednak są stosunkowo drogie i wymagają dosyć dużego doświadczenia prezentowanego przez ekipę je wykonującą. Ich niedogodnością jest też grubość wynosząca ponad 45 cm. Jej koszt może również zwiększyć okładzina zewnętrzna z klinkieru, który dodatkowo wymaga dużego kunsztu wykonawczego. Taki typ ścian składa się z trzech przegród, każda o ściśle określonych wymaganiach.

Wewnętrzna warstwa spełnia funkcję nośną. Można ją wykonać z pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego, wyrobów silikatowych w tym wypadku jej grubość waha się w przedziale 18-20 cm. W przypadku wymaganej większej nośności muruje się z cegły pełnej i wówczas grubość wynosi 25-38 cm. Tradycyjnie takie mury wznosi się za pomocą zaprawy cementowo-wapiennej. Dziś z uwagi na większą niezawodność zaprawy muruje się z superplastyfikatorami.

Drugą warstwę stanowi ocieplenie. Można je wykonać ze styropianu (najczęściej) jedno- lub dla minimalizacji mostków termicznych dwuwarstwowo, lub z wełny mineralnej, jednak tutaj trzeba pamiętać o paroizolacji. Grubość efektywna ocieplenia powinna się wahać w granicach 12-25 cm. Pomiędzy izolacją szczególnie z wełny mineralnej a elewacją należy zostawić pustkę powietrzną o grubości 3-4 cm. Taka pustka umożliwi wentylację, ewentualnie skroplonej pary wodnej.

Polecamy: Jak zbudować dom energooszczędny

Warstwa zewnętrzna elewacyjna zwykle grubości 6-12 cm stanowi wykończenie oraz chroni izolację przed uszkodzeniem. Można ją wykonać z silikatów, cegły klinkierowej. W tym wypadku wymagane jest staranne wykończenie spoin lub późniejsze otynkowanie cegły pełnej. Z uwagi na dużą niestateczność ścianki elewacyjnej należy ją, w trakcie wznoszenia ścian, kotwić do ściany nośnej kotwami rozstawionymi w pionie co 2-4 spinie poziomej i rozstawione co 50 cm w poziomie.

Czytaj także: Ściany działowe murowane

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe
Ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama