reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zagospodarowanie placu budowy

Zagospodarowanie placu budowy

Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować.

Zagospodarowanie placu budowy ma duże znaczenie dla przebiegu prac budowlanych. Zanim rozpocznie się właściwa budowa należy przygotować plac, biorąc pod uwagę potrzebę składowania materiałów i narzędzi, dojazd do terenu budowy, dostarczenie niezbędnych mediów i uniemożliwienie osobom nieupoważnionym wstęp na budowę.

Zabezpieczenie terenu budowy

Wokół placu budowy należy ustawić ogrodzenie a elementów wielokrotnego użytku, czyli takich które można rozmontować po zakończeniu prac budowlanych. To jakiego typu zostanie zastosowane ogrodzenie zależy od wielu czynników: zapewnienia widoczności na skrzyżowaniu – jeśli budowa zlokalizowana jest przy zbiegu ulic, zapewnienie pasa ruchu dla pieszych – jeśli budowa zlokalizowana jest blisko ulicy, a ogrodzenie usytuowane jest na chodniku lub na jezdni. W przypadku budowy domu najłatwiej i najtaniej jest zabezpieczyć plac budowy siatką metalową. W ogrodzeniu preferuje się wykonanie dwóch bram wjazdowych otwieranych do wewnątrz i jednej furtki.

Zobacz także: Przygotowanie placu budowy

Dojazd do placu budowy

Jeśli nie ma bezpośredniej drogi publicznej, którą można dostarczać niezbędne materiały budowlane, należy ją utworzyć. Jeśli dojazd do działki budowlanej zagradza inna działka – jej właściciel jest obowiązany wydzielić odpowiedni pas gruntu z przeznaczeniem na drogę, w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego.

Składowanie materiałów

Wiele z materiałów budowlanych może być składowanych na świeżym powietrzu i taka też jest praktyka. Należy jednak pamiętać o przygotowaniu gruntu pod składowane materiały, tzn. teren ten powinien być osuszony i wyrównany. Należy zapoznać się z warunkami składowania poszczególnych materiałów, by nie spowodować utraty ich jakości. Lokalizacja placów składowych powinna ułatwiać pracownikom sięganie po kolejne elementy i umożliwiać ich rozładowanie.

Bezpieczeństwo

Plac budowy powinien być tak zagospodarowany, by w sytuacji zagrożenia umożliwić dojazd wozów straży pożarnej. Pracownicy powinni mieć również łatwy dostęp do środków ochrony przeciwpożarowej.

Zobacz także: Dojazd do działki budowlanej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować
Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama