| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Zainstaluj LPG > Artykuły > Oszczędności wynikające z jazdy na LPG na przykładzie Skody Octavii I

Oszczędności wynikające z jazdy na LPG na przykładzie Skody Octavii I

Jazda samochodem z instalacją LPG skutkuje znacznym obniżeniem kosztów przejazdu 100 km. W przypadku samochodu rodzinnego podczas jazdy w ruchu miejskim można zaoszczędzić nawet 25 zł na każde przejechane 100 km.

Oszczędności wynikające z jazdy na LPG na przykładzie Skody Octavii I – zużycie paliwa

Czy opłaca się instalować w samochodzie instalację LPG, czy może lepiej kupić auto z silnikiem Diesla? Jakie wynikną z tego oszczędności oraz po jakim czasie zwróci się koszt montażu instalacji gazowej. Na te pytanie najlepiej odpowiedzieć na przykładzie. Jako model posłuży nam Skoda Octavia pierwszej generacji. Porównamy koszty eksploatacji modelu z  ośmiozaworową, benzynową jednostką napędową o pojemności 1,6 l oraz silnikiem Diesla o pojemności 1,9 l.

W ruchu miejskim benzynowa Octavia zużywa średnio 10 l benzyny na 100 km lub 11,5 litra gazu. W trasie zużycie paliwa spada do odpowiednio 6 l benzyny na 100 km oraz 7,5 l LPG na 100 km. Z kolei Octavia TDi w ruchu miejskim zużywa 8 l oleju napędowego na 100 km, a  podczas jazdy w trasie 5 l oleju napędowego na 100 km.

Zobacz też: Regulacja instalacji gazu LPG – jak ją poprawnie zrobić?

Oszczędności wynikające z jazdy na LPG na przykładzie Skody Octavii I – różnica w kosztach w trasie

Pokonanie trasy Warszawa – Kraków (290 km) Skodą Octavią napędzaną jednostką benzynową kosztuje 95 zł. Właściciele Octavii TDi są w lepszej sytuacji, bo wydadzą na paliwo na tej samej trasie 79 zł. Jednak w przypadku jazdy Octavią z instalacją LPG tę samą trasę pokonamy za 55 zł. To 40 zł różnicy na tak krótkim odcinku. W przypadku, gdy uwzględnimy dłuższą trasę z Warszawy do Gdańska (ok. 340 km) różnica w kosztach na korzyść auta zasilanego LPG sięgnie prawie 50 zł, a przejazd z Warszawy do Zakopanego (455 kilometrów) pozwala zaoszczędzić prawie 62 złote.

Zobacz też: Jak dbać o instalację LPG?

Oszczędności wynikające z jazdy na LPG na przykładzie Skody Octavii I – różnica w kosztach w mieście

Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej zużycie paliwa w cyklu miejskim, poruszając się Octavią z instalacją LPG jesteśmy w stanie zaoszczędzić ok. 25 zł na każdych przejechanych 100 km w stosunku do Octavii napędzanej silnikiem benzynowym. W przypadku silnika Diesla zaoszczędzimy ok. 11 zł/100 km w stosunku do jednostki benzynowej.

Biorąc pod uwagę średni koszt zakupu i montażu instalacji gazowej do auta typu Skoda Octavia 1.6 , czyli 2 500 zł łatwo wyliczyć, że montaż instalacji zwróci się już po około 12 miesiącach eksploatacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »