| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Zainstaluj LPG > Artykuły > Regulacja instalacji gazu LPG – jak ją poprawnie wykonać?

Regulacja instalacji gazu LPG – jak ją poprawnie wykonać?

Instalacja gazu LPG, musi być właściwie wyregulowana by działała poprawnie,. W trakcie tego procesu sterownik LPG jest przystosowywany do współpracy z jednostką napędową, a poszczególne części składowe instalacji sprawdzane są pod względem wydajności i sposobu działania.

Proces montażu instalacji gazu LPG w samochodzie nie ogranicza się jedynie do założenia w danym jego punktach wszystkich elementów systemu. Brak wiedzy z zakresu prawidłowej regulacji całego systemu nie pozwoli cieszyć się w pełni z korzyści jakie niesie cała inwestycja.

Zobacz też: Podróż samochodem z instalacją LPG - pojedziesz dwa razy dalej

Regulacja instalacji LPG:  ustawienie sterownika

Regulację instalacji rozpoczyna ustawieniem jej sterownika. Gazownik wykorzystując złącze diagnostyczne łączy się z układem sterującym i komunikuje go ze specjalną aplikacją komputerową. Program pozwala kontrolować parametry pracy silnika oraz instalacji wyszukując ewentualne błędy w trakcie odczytu danych. Jeśli takowe się pojawią gazownik znajduje ich przyczynę i je usuwa zanim rozpocznie kalibrację sterownika. Następnie gazownik wprowadza dane techniczne jednostki napędowej oraz parametry pracy instalacji w tym m.in. temperaturę silnika, przy której następuje przełączanie zasilania z benzyny na gaz.

Zobacz też: Montaż instalacji gazowej krok po kroku

Regulacja instalacji LPG: jazda testowa jest konieczna

Wstępne ustawienie sterownika to tzw. autokalibracja. W trakcie jej przeprowadzania silnik powinien pracować na niskich obrotach. Poważnym błędem powielanym przez cześć gazowników jest zakończenie regulacji na tym właśnie etapie! Aby cały układ działał prawidłowo należy dostroić go wykorzystując wyższy zakres prędkości obrotowej. Dlatego niezbędna jest jazda testowa autem. W jej trakcie gazownik ustawia m.in. linie mnożnika. Mnożnikiem nazywa się krzywą, która przedstawia stosunek dawki gazu do czasu wtrysku. Po poprawnie wykonanym programowaniu sterownika czas wtrysku benzyny nie powinien zmieniać się po przełączeniu na gaz.

Poza elektroniką, niezbędne w czasie regulacji instalacji jest obserwowanie funkcjonowania pracy reduktora i sondy lambdy. Ten pierwszy musi utrzymywać stałe ciśnienie podczas gwałtownego przyspieszania. Jeśli spada ono poniżej 0,2 bar oznacza to, że ten element mechaniki w pełni nie obsłuży instalacji  należy  wymienić go na bardziej efektywny. Z kolei sonda lambda w trakcie dynamicznego przyspieszania powinna wskazywać, że mieszanka paliwowo-powietrzna jest bogata. Jeśli jej skład jej zubożony, fachowiec powinien doszukiwać się problemów w złym działaniu reduktora (spadek ciśnienia) lub w za mało wydajnych wtryskiwaczach.

Czytaj także

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Proces montażu instalacji gazu LPG w samochodzie nie ogranicza się jedynie do założenia w danym jego punktach wszystkich elementów systemu. Brak wiedzy z zakresu prawidłowej regulacji całego systemu nie pozwoli cieszyć z korzyści jakie niesie cała inwestycja.
Proces montażu instalacji gazu LPG w samochodzie nie ogranicza się jedynie do założenia w danym jego punktach wszystkich elementów systemu. Brak wiedzy z zakresu prawidłowej regulacji całego systemu nie pozwoli cieszyć z korzyści jakie niesie cała inwestycja.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK