| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Służby mundurowe przeprowadzą ćwiczenia symulujące atak na metro w Warszawie

Służby mundurowe przeprowadzą ćwiczenia symulujące atak na metro w Warszawie

Polskie służby mundurowe będą we wtorek ćwiczyć reakcje na wypadek ataku na metro. Opanować mają zachowania i procedury potrzebne na wypadek skażenia chemicznego, biologicznego i radiacyjnego.

Ćwiczenia w warszawskim metrze

Wojsko, straż pożarna, policja, inne służby i cywilne centra zarządzania kryzysowego przećwiczą reakcje na wypadek skażenia chemicznego, biologicznego i radiacyjnego. We wtorek rusza główna część ćwiczenia Patrol-15; jeden ze scenariuszy to atak w metrze.

Patrol-15 to ćwiczenie instytucji tworzących krajowy system wykrywania skażeń i alarmowania (KSWSiA). Centrum dyspozycyjne ćwiczenia, gdzie będą zbierane i przetwarzane informacje z całego kraju, znajduje się w wojskowym Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń w Warszawie. Swoje stanowiska mają tam przedstawiciele wszystkich służb, a dane będą spływać także do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Głowna część ćwiczenia obejmuje sześć elementów. Trzy będą związane ze skażeniami chemicznymi, dwa z promieniotwórczymi, jeden ze scenariuszy przewiduje zagrożenie typu biologicznego, związanego z wysoce zaraźliwą chorobą.

Zobacz też: Plany rozwoju transportu zbiorowego dla Warszawy

Na przyczółku promowym w podwarszawskim Karczewie strażacy i ratownicy przećwiczą ograniczanie skażeń po wycieku z beczek, które dostały się w nurt Wisły.

W Miłomłynie (woj. warmińsko-mazurskie) służby ratownictwa medycznego sprawdzą reagowanie na chorobę zakaźną. Turyści wracający z Chin zaczynają chorować, symptomy choroby pojawiają się u osób w hotelu i okolicy parkingu – zakłada scenariusz.

Kolejny epizod – z pozorowanym wyciekiem amoniaku - zostanie odegrany w zakładach chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu.

Pozorowany atak terrorystyczny z wykorzystaniem silnie toksycznej substancji w pociągu i na stacji metra będzie sprawdzianem dla służb porządkowych, PSP, policji i Żandarmerii Wojskowej po elementy reagowania Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Ten epizod ma przetestować współdziałanie służb w miejscu publicznym, jakim jest stacja metra. Zostanie on rozegrany na stacji przy Stadionie Narodowym, gdzie na lipiec przyszłego roku zaplanowano szczyt NATO.

W całym ćwiczeniu Patrol-15 weźmie udział ponad 3000 osób z różnych służb tworzących KSWSiA. To trzecie takie ćwiczenie, pierwsze przeprowadzono w roku 2009, następne w 2012 w ramach zabezpieczenia mistrzostw piłkarskich Euro 2012

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »