REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moto.wieszjak.pl został partnerem akcji Siemanko!

Akcja Siemanko! ma na celu poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Akcja Siemanko! ma na celu poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Akcja Siemanko!

REKLAMA

REKLAMA

Witold Rogalski, prezes Subaru Import Polska zainicjował akcję Siemanko!, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednym z głównych narzędzi do osiągnięcia celu będzie propagowanie kultury jazdy. Moto.wieszjak.pl objął patronat medialny nad inicjatywą.

Akcja Siemanko to kolejna inicjatywa zainicjowana przez Prezesa Rogalskiego, który od wielu lat prowadzi działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja Siemanko! jest uzupełnieniem poprzednich programów (m.in. Inteligentny System Ratunkowy, Program Bezpieczny Kierowca czy Szkoła Jazdy Subaru).

REKLAMA

Organizatorzy skupiają się na propagowaniu kultury jazdy, co ma przyczynić się do znacznej redukcji agresji i stresu za kierownicą.

Okazuje się, że według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych nawet 50% wypadków jest spowodowana negatywnym nastawieniem w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Wynik badań jest w dużej mierze związany z kulturą jazdy społeczeństwa, bo na przykład według badań holenderskich około 10% wypadków jest wynikiem agresji kierowców. W Polsce podobnych badań nie przeprowadzono, ale mając na uwadze dramatycznie niską kulturę jazdy Polaków możemy wnioskować, że wynik ten może być bardziej zatrważający niż badań amerykańskich.

Więcej na temat akcji Siemanko! znajdziesz na stronie www.siemanko.eu

REKLAMA

W 2011 roku na polskich drogach doszło do 40 065 wypadków, z czego życie straciło 4189 osób. Przykładając miarę z badań holenderskich możemy założyć że minimum 10%, czyli  418 osób straciło życie w wyniku wypadków spowodowanych agresją na drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzący pojazd postrzega świat egocentrycznie, a otaczający go kierowcy są przez niego uprzedmiotowiani. W rezultacie osoba jadąca np. za poruszającym się wolniej samochodem dostawczym, w przypadku gdy nie ma możliwości wyprzedzenia go podświadomie odbiera to jako sygnał zniewolenia, ograniczenia możliwości ruchu. Dlatego inicjatorzy akcji Siemanko! chcą przekazać kierowcom kilka podstawowych prawd, o których powinni pamiętać przy okazji różnych sytuacji drogowych:

1.            Ten "inny" kierowca nie znalazł się właśnie tu, aby utrudniać nam życie; jest tutaj, gdyż podobnie jak my zmierza w określonym celu.

2.            Ten "inny" kierowca nie jedzie za szybko / za wolno, by nam utrudniać życie; ma po temu swoje powody.

3.            Ten "inny" nie jest anonimowy; zanim sami sobie niepotrzebnie podniesiemy ciśnienie zastanówmy się, czy tak samo byśmy się zachowali spotykając go / ją osobiście u wspólnych znajomych.

4.            Ten "inny" nie zachował się wobec nas agresywnie; jego zachowanie wyniknęło ze zwykłego błędu, złej oceny sytuacji lub innej przyczyny.

5.            Jeżeli "inny" jest idiotą, to nie tylko niczego go nie nauczymy, ale tym bardziej nie warto dla niego ryzykować własnego życia i zdrowia.

REKLAMA

Co ciekawe, psychologowie twierdzą, że w przypadku drogowych nieporozumień uśmiechnięcie się do drugiego kierowcy może zostać przez niego odebrane jako przejaw agresji, może to odczytać jako wyśmiewanie się z niego. Jak zatem łagodzić czyjś gniew?

Poprzez wyciągnięcie dłoni, która kojarzy się z pokojowym nastawieniem. Dlatego symbolem akcji jest otwarta dłoń z uśmiechem. Ten symbol ma się kojarzyć z pokojowym nastawieniem i szacunkiem do pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Naklejając na samochód symbol akcji, wysyłamy sygnał do innych kierowców, że jesteśmy zwolennikami wysokiej kultury jazdy i przeciwnikami agresji.

Akcja Siemanko! jest bezterminowa. Partnerem akcji mogą być zarówno instytucje jak i kluby czy organizacje non-profit.

Odwiedź fan page akcji Siemanko! na Facebook'u, kliknij tutaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA