| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Co oznacza rok 2012 dla kierowców?

Co oznacza rok 2012 dla kierowców?

Dwa dni temu pożegnaliśmy stary rok. Dla kierowców oznaczał on przede wszystkim drożejącą benzynę, zaś dla rządu gorączkowe przygotowania dróg i infrastruktury do Euro 2012. Co czeka nas w 2012 roku?

Prawo jazdy

Od lutego 2012 roku w życie wchodzą zmiany przepisów dotyczących ubiegania się o prawo jazdy. Duże zmiany kandydatów na kierowców czekają przede wszystkim na egzaminie teoretycznym. Część teorii ma być sprawdzana za pomocą materiałów filmowych lub animacji, która będzie przedstawiać konkretną sytuację na drodze. Na odpowiedź do każdego z pytań kandydat będzie miał określoną ilość czasu. Takie symulacje mają zapobiec bezmyślnej nauce pytań na pamięć.

 Zmiany zajdą również w przepisach dotyczących świeżo upieczonych kierowców. Przez 2 lata od otrzymania prawa jazdy kierowca będzie przechodził tzw. okres próby. Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od wydawania prawa jazdy kierowca będzie musiał odbyć kurs z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz tego, trzeba będzie odbyć praktyczne szkolenie, dotyczące zagrożeń na drodze. Pierwsze osiem miesięcy będzie oznaczać także jazdę z nalepką tzw. „zielonym listkiem” na przedniej i tylnej szybie. W takim wypadku dozwolone prędkości będą następujące: 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradach.

Zobacz też: Następca Ferrari Enzo przyłapany na testach

Wprowadzone zostaną także nowe kategorie prawa jazdy na motocykle. Podobnie jak teraz, w wieku 16 lat będzie można stać się posiadaczem prawa jazdy kategorii A1. Uprawnia ono do kierowania jednośladem z silnikiem o pojemności do 125 cmi mocy 11 kW. W wieku 18 lat będzie można ubiegać się o prawo jazdy nowej kategorii – A2. Będzie ono uprawniać do kierowania jednośladami o mocy do 35 kW. Prawo jazdy kategorii A, dzięki któremu będziemy mogli kierować wszystkimi jednośladami, będzie można zdobyć najwcześniej w wieku 20 lat – warunkiem jest posiadanie od przynajmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2. Jeśli startujemy „do zera”, próg wiekowy jest bardzo wysoki – 24 lata.

Taryfikator Mandatów

Opracowany jeszcze w 2011 roku taryfikator ma zacząć obowiązywać na przełomie lutego i marca 2012 roku. Tak ma się przedstawiać nowy taryfikator:

- Rozmowa przez telefon podczas jazdy, bez użycia urządzenia głośnomówiącego – 5 punktów zamiast 0.

- Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – 4 punkty karne zamiast 1.

- Przewożenie dziecka bez odpowiedniego fotelika – 6 punktów karnych zamiast 3.

- wjeżdżanie na skrzyżowanie w momencie gdy nie mamy pewności, co do możliwości zjechania z niego przed zmianą świateł – 2 punkty karne zamiast 0.

Zobacz też: Audi buduje wieże ekspozycyjną

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »