reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Car Fleet Management w Polsce

Car Fleet Management w Polsce

Jak w Polsce przyjął się Car Fleet Management? Jakie korzyści tego narzędzia są najczęściej chwalone?

Car Fleet Management

CFM przybywa Klientów. Widać konsekwentny i dynamiczny rozwój usługi wynajmu długoterminowego flot w Polsce. Rok 2014 nie przyniósł radykalnych zmian na plus czy na minus. Ale o ile do niedawana z usług profesjonalnego car fleet management korzystały głównie duże firmy, których floty obejmowały kilkanaście bądź kilkadziesiąt aut, to obecnie po zewnętrzne finansowanie z gwarancją pełnej obsługi floty coraz częściej sięgają również mniejsi przedsiębiorcy. Rosnąca rola auta firmowego jako narzędzia motywacji oraz otwartość fleet managerów, których głównym zadaniem jest dziś generowanie oszczędności, to kolejne argumenty przemawiające na korzyść CFM i dające dobre perspektywy rozwoju branży na kolejne lata.

Zobacz też: Fleet manager –profesjonalista zarządzający flotą

Czy leasing aut się opłaca?

Samochody firmowe w leasingu operacyjnym z pełną obsługą stanowią już ok. 40% wszystkich leasingowanych aut w kraju. Co powoduje rosnące zainteresowanie firm usługami sektora car fleet management? Dla przedsiębiorców duże znaczenie ma minimalizacja ryzyka związanego z zarządzaniem flotą i możliwość przeniesienia go na dostawcę. Równie ważnym argumentem jest brak konieczności zamrażania własnych środków finansowych. Raty wynajmu długoterminowego stanowią koszt uzyskania przychodu - zmniejszają podstawę opodatkowania, poprawiając tym samym płynność finansową firmy. Mimo tego, że gospodarka krajowa pracuje na zwolnionych obrotach, branża CFM nie ma powodów by obawiać się stagnacji. Wynajem długoterminowy rośnie od lat w tempie blisko 10% rocznie i konsekwentnie zastępuje starsze i mniej rozwinięte formy zewnętrznego finansowania floty, takie jak kredyt czy klasyczny leasing finansowy.

Car Fleet Management: Małe i Średnie Przedsiębiorstwa

Zalety współpracy z CFM zaczęły doceniać również lokalne firmy. Biorąc pod uwagę 5% przyrost liczby aut w stosunku do 17% przyrostu Klientów, możemy śmiało wyciągnąć wniosek, że już nie tylko duże korporacje, ale coraz częściej również mniejsi przedsiębiorcy korzystają z zalet wynajmu długoterminowego. To efekt rosnącej świadomości wśród polskich przedsiębiorców.

Niezmiennie najpopularniejszą formą finansowania i zarządzania floty aut firmowych
w ramach usług CFM w Polsce pozostaje Full Service Leasing (FSL), zwany inaczej leasingiem operacyjnym z pełną obsługą. W łącznej flocie firm PZWLP samochody znajdujące się w Full Service Leasingu stanowią już blisko 80%, a LeasePlan pozostaje największym dostawcą tej usługi na polskim rynku. Nie musimy już przekonywać naszych Klientów, że Full Service Leasing daje możliwość ograniczenia kosztów każdej firmie – tak małej, jak i dużej – w pełnym zakresie. Chodzi tu nie tylko o koszty obsługi związanej z samym zarządzaniem flotą, ale – szczególnie w przypadku mniejszych firm - także koszty księgowości, HR, jak również czas poświęcony przez dyrektora lub prezesa firmy na negocjowanie warunków kredytu czy planowanie odnowień floty. Po FSL coraz częściej sięgają mali i średni przedsiębiorcy. Od dłuższego czasu obserwujemy zmianę trendu cięcia kosztów za wszelką cenę, na rzecz zainteresowania usługą kompleksową, która w ostatecznym rozrachunku nie będzie generować dodatkowych wydatków.

Zobacz też: Car Fleet Management - dlaczego warto skorzystać z usługi CFM?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama