| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Volkswagen przegrał walkę z Suzuki o prawa do znaku GTI

Volkswagen przegrał walkę z Suzuki o prawa do znaku GTI

Volkswagen nie może sprzeciwiać się wykorzystaniu znaku Swift GTI przez markę Suzuki - zadecydował sąd Unii Europejskiej, do którego skierował skargę niemiecki koncern.

Zgodnie z decyzją sądu UE pierwszej instancji Volkswagen nie może rościć sobie praw wyłączności do znaku GTI, który od 1975 roku zdobi usportowione odmiany modelu Golf. Sąd tym samym podtrzymał decyzję Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) z 2003 roku zezwalającą firmie Suzuki na wykorzystanie znaku Swift GTI. Zanim sprawa trafiła do sądu Volkswagen zgłosił swój sprzeciw do OHIM motywując wniosek tym, że użycie tego samego znaku przez japońskiego konkurenta mogłoby wprowadzać konsumentów w błąd. Ten jednak wniosek oddalił uzasadniając, iż ze względu na umieszczenie skrótu GTI obok nazwy modelu – Swift, która równoważy wszelkie podobieństwo znaków, nie jest możliwe pomylenie produktów obu producentów. Tę argumentację sąd rozszerzył o fakt, iż kombinacja liter GTI stosowana jest także przez inne koncerny samochodowe, m.in. Nissana, Peugeota lub Toyotę, w celu podkreślenia sportowych cech w swoich modelach. Istnienie znaków towarowych zawierających skrót GTI, np. Citroën GTI było dodatkową przesłanką dla sądu, który zezwolił Suzuki na rejestrację tego znaku.

Zobacz też: Skoda wciąż zwiększa sprzedaż

Volkswagen nie składa jednak broni i zapowiada zgłoszenie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »