reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Wzrosną ceny części samochodowych

Wzrosną ceny części samochodowych

Obowiązek homologowania wszystkich części do samochodów wywinduje ich ceny. Eksperci przewidują, że wzrosną one średnio o 5 procent.

A to za sprawą nowego projekt obejmującego przepisy dopuszczające samochody do ruchu. Według Prezesa Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfreda Franke, spowoduje to niekorzystne zmiany w cenach części. Uboczny efekt zmian odbije się na gospodarce Państwa, na producentach i dystrybutorach komponentów samochodowych oraz kierowcach. Przyczyną będzie wzrost kosztów produkcji części o około 5 procent. Wprowadzenie obowiązku homologacji wszystkich typów części przyczyni się do mniejszych wpływów do budżetu państwa, przez zmniejszony eksport. Ważnym aspektem nowego projektu będzie obowiązek podawania informacji do publicznej wiadomości przez producenta.

Zobacz też: Produkcja samochodów w Polsce - maj 2011   

Każdy z rodzimych producentów będzie miał również problem z odnawianiem części używanych, ponieważ niezależny rynek motoryzacyjny ulegnie modernizacjom.

Według Stowarzyszenia przepisy, które wejdą w życie, nie zgadzają się z prawodawstwem obowiązującym w Unii Europejskiej. Organizacja twierdzi, że są sprzeczne z rozporządzeniem GVO (regulacje prawne dotyczące konkurencji na rynku motoryzacyjnym), Euro 5 (europejska norma prawa regulująca wymagania dotyczące emisji spalin) oraz z polską Klauzulą Napraw.

Zobacz też: Jakie auta najczęściej kupują Polacy?    

Raport podsumowujący rynek motoryzacyjny wykonany przez między innymi Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego pokazuje, że w całym sektorze poddostawców w Polsce zatrudnionych jest ponad 100 tysięcy osób. Natomiast, jak twierdzi AutomotiveSuppliers.pl, wartość eksportu części samochodowych w 2010 roku wyniosła 5,7 mld euro.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wprowadzenie obowiązku homologacji wszystkich typów części przyczyni się do mniejszych wpływów do budżetu państwa, przez zmniejszony eksport. fot. fotolia
Wprowadzenie obowiązku homologacji wszystkich typów części przyczyni się do mniejszych wpływów do budżetu państwa, przez zmniejszony eksport. fot. fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama