| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Spadek liczby rejestracji aut osobowych w styczniu 2011

Spadek liczby rejestracji aut osobowych w styczniu 2011


Z analizy danych pozyskanych z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w styczniu zarejestrowano 19 966 samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową.

Wynik ten oznacza spadek w porównaniu do 2010 roku o ponad 8% (to 1 919sztuk), a w porównaniu do grudnia 2010 roku - o prawie 52% (21 560sztuk).

Spadek liczby rejestracji w styczniu to efekt oddziaływania na rynek kilku czynników takich jak zmiana w podatku VAT, dotycząca zarówno klientów instytucjonalnych, jak i osób fizycznych kupujących auta do prywatnego użytku; oraz wejście w życie normy EURO V, która stawia wyższe wymagania w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Wiele osób obawiało się podwyżki cen samochodów ze względu na wprowadzenie nowej normy emisji spalin, co było istotnym argumentem na rzecz przyspieszenia decyzji o zakupie. Spadkom nie zdołały zapobiec liczne wyprzedaże modeli wyprodukowanych w 2010 roku, oferowanych w promocyjnych cenach.

Zapowiedzi zmian w podatku VAT, które w znacznym stopniu ograniczały korzyści, wynikające z zakupu samochodu firmowego spowodowały, że na rynku uaktywniły się również małe firmy, w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W grudniu klienci instytucjonalni kupili prawie 73% wszystkich sprzedanych przez producentów aut.

Zobacz również: 5 lat gwarancji dla Peugeot 508

Stymulatorem obserwowanego wzrostu zakupów była nie tylko konieczność odnowy posiadanych pojazdów, proces ten został wyhamowany w 2009 roku ze względu na kryzys gospodarczy, ale przede wszystkim decyzja rządu, dotycząca zmian w podatku VAT.

W styczniu 2011 roku zarejestrowano 1 154 auta z „kratką”, to o ponad 94% mniej niż w grudniu 2010 roku (-19 554 sztuki). Samochody osobowe z homologacją ciężarową stanowiły w tym miesiącu prawie 6% wszystkich zarejestrowanych aut osobowych (w grudniu – prawie 50%), a w ciągu 12 miesięcy 2010 roku – około 30% rynku.

Wśród dostawców samochodów z „kratką” liderem rejestracji w styczniu była Skoda (189 sztuk). Drugie miejsce zajął Ford (111 sztuk). Toyota awansowała na 3. pozycję (90 sztuk), a Nissan - na 4. (81 sztuk). Na 5. pozycji znalazł się Peugeot (80 sztuk).

Chociaż wydawało się, że podobnie jak w grudniu liczba zarejestrowanych aut będzie wyższa od liczby deklarowanych przez producentów oraz importerów jako sprzedane, to jednak finalny wynik rejestracji w styczniu jest mniejszy od deklaracji producentów o niewiele ponad 19%, czyli o 4 692 sztuki. Zjawisko to po raz kolejny można tłumaczyć przesunięciem w czasie momentu rejestracji, utrzymującego się w niewielkiej skali zjawiska reeksportu, co jest związane z wahaniami kursu złotego oraz tzw. „push-u”, czyli „przesunięcia” zapasów z magazynu producenta na place dealerów.

Zobacz również: Nowy Volkswagen Tiguan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »