reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Spadek liczby rejestracji aut osobowych w styczniu 2011

Spadek liczby rejestracji aut osobowych w styczniu 2011


Z analizy danych pozyskanych z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w styczniu zarejestrowano 19 966 samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową.

Wynik ten oznacza spadek w porównaniu do 2010 roku o ponad 8% (to 1 919sztuk), a w porównaniu do grudnia 2010 roku - o prawie 52% (21 560sztuk).

Spadek liczby rejestracji w styczniu to efekt oddziaływania na rynek kilku czynników takich jak zmiana w podatku VAT, dotycząca zarówno klientów instytucjonalnych, jak i osób fizycznych kupujących auta do prywatnego użytku; oraz wejście w życie normy EURO V, która stawia wyższe wymagania w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Wiele osób obawiało się podwyżki cen samochodów ze względu na wprowadzenie nowej normy emisji spalin, co było istotnym argumentem na rzecz przyspieszenia decyzji o zakupie. Spadkom nie zdołały zapobiec liczne wyprzedaże modeli wyprodukowanych w 2010 roku, oferowanych w promocyjnych cenach.

Zapowiedzi zmian w podatku VAT, które w znacznym stopniu ograniczały korzyści, wynikające z zakupu samochodu firmowego spowodowały, że na rynku uaktywniły się również małe firmy, w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W grudniu klienci instytucjonalni kupili prawie 73% wszystkich sprzedanych przez producentów aut.

Zobacz również: 5 lat gwarancji dla Peugeot 508

Stymulatorem obserwowanego wzrostu zakupów była nie tylko konieczność odnowy posiadanych pojazdów, proces ten został wyhamowany w 2009 roku ze względu na kryzys gospodarczy, ale przede wszystkim decyzja rządu, dotycząca zmian w podatku VAT.

W styczniu 2011 roku zarejestrowano 1 154 auta z „kratką”, to o ponad 94% mniej niż w grudniu 2010 roku (-19 554 sztuki). Samochody osobowe z homologacją ciężarową stanowiły w tym miesiącu prawie 6% wszystkich zarejestrowanych aut osobowych (w grudniu – prawie 50%), a w ciągu 12 miesięcy 2010 roku – około 30% rynku.

Wśród dostawców samochodów z „kratką” liderem rejestracji w styczniu była Skoda (189 sztuk). Drugie miejsce zajął Ford (111 sztuk). Toyota awansowała na 3. pozycję (90 sztuk), a Nissan - na 4. (81 sztuk). Na 5. pozycji znalazł się Peugeot (80 sztuk).

Chociaż wydawało się, że podobnie jak w grudniu liczba zarejestrowanych aut będzie wyższa od liczby deklarowanych przez producentów oraz importerów jako sprzedane, to jednak finalny wynik rejestracji w styczniu jest mniejszy od deklaracji producentów o niewiele ponad 19%, czyli o 4 692 sztuki. Zjawisko to po raz kolejny można tłumaczyć przesunięciem w czasie momentu rejestracji, utrzymującego się w niewielkiej skali zjawiska reeksportu, co jest związane z wahaniami kursu złotego oraz tzw. „push-u”, czyli „przesunięcia” zapasów z magazynu producenta na place dealerów.

Zobacz również: Nowy Volkswagen Tiguan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama