REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek liczby rejestracji aut osobowych w styczniu 2011

Fot. Skoda
Fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Z analizy danych pozyskanych z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w styczniu zarejestrowano 19 966 samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową.

Wynik ten oznacza spadek w porównaniu do 2010 roku o ponad 8% (to 1 919sztuk), a w porównaniu do grudnia 2010 roku - o prawie 52% (21 560sztuk).

REKLAMA

Spadek liczby rejestracji w styczniu to efekt oddziaływania na rynek kilku czynników takich jak zmiana w podatku VAT, dotycząca zarówno klientów instytucjonalnych, jak i osób fizycznych kupujących auta do prywatnego użytku; oraz wejście w życie normy EURO V, która stawia wyższe wymagania w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

REKLAMA

Wiele osób obawiało się podwyżki cen samochodów ze względu na wprowadzenie nowej normy emisji spalin, co było istotnym argumentem na rzecz przyspieszenia decyzji o zakupie. Spadkom nie zdołały zapobiec liczne wyprzedaże modeli wyprodukowanych w 2010 roku, oferowanych w promocyjnych cenach.

Zapowiedzi zmian w podatku VAT, które w znacznym stopniu ograniczały korzyści, wynikające z zakupu samochodu firmowego spowodowały, że na rynku uaktywniły się również małe firmy, w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W grudniu klienci instytucjonalni kupili prawie 73% wszystkich sprzedanych przez producentów aut.

Zobacz również: 5 lat gwarancji dla Peugeot 508

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stymulatorem obserwowanego wzrostu zakupów była nie tylko konieczność odnowy posiadanych pojazdów, proces ten został wyhamowany w 2009 roku ze względu na kryzys gospodarczy, ale przede wszystkim decyzja rządu, dotycząca zmian w podatku VAT.

W styczniu 2011 roku zarejestrowano 1 154 auta z „kratką”, to o ponad 94% mniej niż w grudniu 2010 roku (-19 554 sztuki). Samochody osobowe z homologacją ciężarową stanowiły w tym miesiącu prawie 6% wszystkich zarejestrowanych aut osobowych (w grudniu – prawie 50%), a w ciągu 12 miesięcy 2010 roku – około 30% rynku.

REKLAMA

Wśród dostawców samochodów z „kratką” liderem rejestracji w styczniu była Skoda (189 sztuk). Drugie miejsce zajął Ford (111 sztuk). Toyota awansowała na 3. pozycję (90 sztuk), a Nissan - na 4. (81 sztuk). Na 5. pozycji znalazł się Peugeot (80 sztuk).

Chociaż wydawało się, że podobnie jak w grudniu liczba zarejestrowanych aut będzie wyższa od liczby deklarowanych przez producentów oraz importerów jako sprzedane, to jednak finalny wynik rejestracji w styczniu jest mniejszy od deklaracji producentów o niewiele ponad 19%, czyli o 4 692 sztuki. Zjawisko to po raz kolejny można tłumaczyć przesunięciem w czasie momentu rejestracji, utrzymującego się w niewielkiej skali zjawiska reeksportu, co jest związane z wahaniami kursu złotego oraz tzw. „push-u”, czyli „przesunięcia” zapasów z magazynu producenta na place dealerów.

Zobacz również: Nowy Volkswagen Tiguan

W zestawieniu styczniowych danych sprzedażowych z rejestracjami aż 13 marek wykazuje dość dużą 3-cyfrową różnicę na niekorzyść rejestracji, m.in.: Skoda (aż o 822 aut więcej sprzedanych niż zarejestrowanych), Fiat (485 sztuk), BMW (422 sztuki), Nissan (383 sztuki) i Kia (360 sztuk).

W styczniu 2011 roku najwięcej samochodów zarejestrowała Skoda (2 465 sztuk). Drugie miejsce w rankingu rejestracji zajmuje Opel (1 861 szt.). Na 3. miejscu plasuje się Fiat (1 754 szt.), Toyota zajęła miejsce 4. (1 696 szt.), a Renault 5. (1 468 szt.).

W rankingu 15 najczęściej rejestrowanych marek w styczniu 6 producentów poprawiło wyniki. W porównaniu do wyników z grudnia Opel awansował na 2. miejsce kosztem Forda, który spadł na 7. pozycję. Fiat awansował z pozycji 5. na 3., a Renault z miejsca 7. na 5. Co ciekawe, zaraz za pierwszą piątką uplasował się Hyundai z liczbą 1236 zarejestrowanych aut, a tuż za nim Ford (1 198 szt.). Volkswagen, który w ubiegłorocznych statystykach zajmował 6. pozycję znalazł się na pozycji 8. W dole tabeli zadebiutował Chevrolet na 12. pozycji. Poza pierwszą 15. wypadło Mitsubishi.

Źródło: samar

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA