| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Premiery i zapowiedzi > Fuso -hybrydowa ciężarówka od Daimlera

Fuso -hybrydowa ciężarówka od Daimlera

Fuso, członek koncernu Daimler AG zajmujący się produkcją aut użytkowych, pod koniec października zaprezentował w Japonii wysokotonażową ciężarówkę z napędem hybrydowym. Oficjalna premiera nowego modelu będzie miała miejsce podczas targów motoryzacyjnych w Tokio, trwających od 30 listopada do 11 grudnia.

Wysokotonażowy samochód ciężarowy z napędem hybrydowym to kolejny krok Global Hybrid Center (GHC) w kierunku rozwoju nowych technologii w ciężarówkach Fuso. Centrum rozwoju GHC w Kawasaki koordynuje globalne projekty Daimler Trucks w dziedzinie napędu hybrydowego.

- Chcemy być liderem "zielonych" technologii - mówił podczas prezentacji dr Albert Kirchmann, dyrektor generalny Fuso. - Rozwój długodystansowych ciężarówek z napędem hybrydowym znacznie poszerza obszar naszej działalności w tej dziedzinie. Koncentrujemy się na projektowaniu efektywnych, niskoemisyjnych pojazdów użytkowych o szerokim spektrum zastosowań. Będziemy promować zaawansowane technologie na rzecz ograniczenia zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji.

Zobacz też: Nowy Peugeot 208 na wiosnę 2012 roku.

- Działania Fuso w zakresie alternatywnych układów napędowych to istotna część naszego globalnego zaangażowania na rzecz zrównoważonego transportu - dodaje Andreas Renschler, członek zarządu koncernu Daimler, odpowiedzialny za pojazdy użytkowe. - Daimler Trucks ze swoim portfolio "zielonych" pojazdów jest wyśmienicie przygotowany na wyzwania przyszłości.

Nowo opracowana, wysokotonażowa ciężarówka z napędem hybrydowym Fuso Super Great HEV wykorzystuje technologię modelu Canter Eco Hybrid, wprowadzonego w 2006 roku. Na całym świecie znalazł on 1200 nabywców i potwierdził swoje walory w różnorodnych zastosowaniach.

Hybrydowy układ równoległy Fuso Super Great HEV składa się z tradycyjnego silnika Diesla,  silnika elektrycznego/generatora, baterii litowo-jonowych oraz oprogramowania sterującego.

Zużycie paliwa i emisja szkodliwych substancji Super Great HEV zostały znacznie ograniczone dzięki współpracy silnika spalinowego i elektrycznego, zależnie od warunków na drodze. Podczas zwalniania lub hamowania silnik elektryczny działa jak generator i zamienia energię hamowania w energię elektryczną, doładowywując litowo-jonowe akumulatory.

Wyjątkowo zachęcające wyniki pierwszych testów

Pierwsze testy przeprowadzone w warunkach rzeczywistych wskazują na imponujący spadek zużycia paliwa - nawet o 10 proc. w porównaniu z pojazdami napędzanymi konwencjonalnymi silnikami zasilanymi olejem napędowym. Testy zostały przeprowadzone na japońskich autostradach, w warunkach reprezentatywnych.

Zobacz też: Odświeżona fiesta na 35-lecie modelu

- Uzyskane wyniki potwierdzają  że zastosowanie hybrydowych układów napędowych w ciężarówkach przynosi rzeczywiste korzyści w transporcie dalekobieżnym - wyjaśnia Gustaw Tuschen, wiceszef Fuso ds. inżynierii produktu. – Utarło się, że Hybrydowy zespół napędowy pasuje do ciężarówki takiej jak Canter Eco Hybrid i najlepiej sprawdza się na krótkich dystansach, gdy kierowca wielokrotnie zatrzymuje się i rusza. Umożliwia to odzyskiwanie dużej porcji energii podczas hamowania. Okazuje się jednak, że wysokotonażowe ciężarówki, służące do transportu dalekobieżnego, równie skutecznie wykorzystują zalety napędu hybrydowego.

Na długich dystansach ciężarówki mogą odzyskiwać i magazynować energię podczas podjeżdżania i zjeżdżania ze wzniesień. Dodatkowo, zazwyczaj pokonują one znacznie większe odległości niż lżejsze pojazdy, mogą więc częściej korzystać z zalet napędu hybrydowego. System zastosowany w Fuso Super Great został tak zoptymalizowany, aby odzyskiwać energię nawet podczas zjazdów ze wzniesień o symbolicznym stopniu nachylenia. Równoległy układ napędowy gwarantuje ograniczenie strat energii do minimum.

Bazując na pozytywnych wynikach badań, Fuso kontynuuje prace nad rozwojem hybrydowych, wysokotonażowych ciężarówek. Kluczowym wyzwaniem jest obecnie zapewnienie znaczącego obniżenia kosztów ponoszonych w cyklu życia Super Great HEV tak, aby zakup modelu stał się opłacalny dla przedsiębiorców. Jeden z głównych celów to obniżenie masy systemu hybrydowego i zaoferowanie klientowi jak najwyższej ładowności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »