reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Pieszy nie będzie mieć bezwzględnego pierwszeństwa na przejściu - tak zadecydował Sejm i Senat

Pieszy nie będzie mieć bezwzględnego pierwszeństwa na przejściu - tak zadecydował Sejm i Senat

Sejm zdecydował w piątek, że kierujący pojazdem nie będzie musiał ustępować pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się przejścia. Tego samego zdania byli wcześniej senatorzy, który odrzucili projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierując ją do ponownego głosowania w sejmie.

Sejm i Senat nie chcą bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na pasach

W głosowaniu dotyczącym odrzucenia uchwały Senatu (która mówiła o rezygnacja z postulatu bezwzględnego pierwszeństwa pieszego na pasach) za było 197 posłów, przeciw 217 a 24 wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem uchwały Senatu była niemal cała PO - 178 posłów (choć 6 było przeciw, a 4 wstrzymało się), jeden poseł PiS, 3 posłów z PSL, 8 z SLD oraz kilku niezrzeszonych.

Sejm odrzuca stanowisko Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Posłom Platformy Obywatelskiej nie udało się jednak odrzucić uchwały Senatu, przez co pieszy nie będzie posiadać bezwzględnego pierwszeństwa na pasach.

Zobacz też: Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Nowelizacja przygotowana przez PO została skrytykowana przez niektórych członków PO

Zdania ekspertów w tym temacie sa mocno podzielone. Z jednej strony podkreśla się fakt, że tego typu zapis prawny mógłby ograniczyć liczbę wypadków drogowych na przejściach dla pieszych, bo zmusiłby kierowców do zachowania większej ostrożności w ich pobliżu.

Z drugiej strony, przeciwnicy tego projektu, w tym m.in. senator PO Aleksander Pociej uważają, że nowe regulacje prawne zwolniłyby pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na przejścia, przez co paradoksalnie mogłoby spowodować wzrost liczby wypadków z udziałem pieszych, w tym zwłaszcza tych śmiertelnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama