reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami zlikwiduje strażakom możliwość ubiegania się o prawo jazdy kategorii A od 18 roku życia.

Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy kategorii A (na motocykle) w wieku 18 lat - zmiana taka, podyktowaną opinią Komisji Europejskiej, znalazła się projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, którą we wtorek rozpatrzy rząd.

Projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, jest on podyktowany koniecznością dostosowania przepisów do unijnej dyrektywy; Komisja Europejska uznała bowiem, że Polska niepoprawnie wdrożyła do prawa dwa przepisy.

Zobacz też: Od 2016 r. sprawdzisz punkty karne przez internet

W pierwszym przypadku chodzi o strażaków. W ustawie o kierujących pojazdami określono, że prawo jazdy kategorii A w wieku 18 lat będzie mógł uzyskać funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, wykonujący motocyklem czynności służbowe. Przepis ten został przez ustawodawcę potraktowany jako wyjątek od reguły określonej w dyrektywie w sprawie praw jazdy, pozwalający na wcześniejsze uzyskanie prawa jazdy osobom, które wykonują swoje czynności w ramach obrony cywilnej. Komisja Europejska nie zgodziła się jednak z takim podejściem. Dlatego w projekcie nowelizacji ta możliwość zostaje usunięta.

Zobacz też: Pieszy oczekujący przed przejściem będzie miał pierwszeństwo?

Prawo jazdy na motocykl od 24 roku życia

Prawo jazdy na motocykl można otrzymać w wieku 24 lat (w przypadku nieposiadania wcześniej prawa jazdy kategorii A2 przez co najmniej 2 lata). W wieku 18 lat do tej pory mogli je uzyskiwać tylko policjanci i strażnicy graniczny, a także strażacy. Tym ostatnim odbierze tę możliwość projektowana nowela.

Drugi zakwestionowany przez KE przepis dotyczy uzupełnienia definicji miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o wydanie praw jazdy.(PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama