| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami zlikwiduje strażakom możliwość ubiegania się o prawo jazdy kategorii A od 18 roku życia.

Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy kategorii A (na motocykle) w wieku 18 lat - zmiana taka, podyktowaną opinią Komisji Europejskiej, znalazła się projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, którą we wtorek rozpatrzy rząd.

Projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, jest on podyktowany koniecznością dostosowania przepisów do unijnej dyrektywy; Komisja Europejska uznała bowiem, że Polska niepoprawnie wdrożyła do prawa dwa przepisy.

Zobacz też: Od 2016 r. sprawdzisz punkty karne przez internet

W pierwszym przypadku chodzi o strażaków. W ustawie o kierujących pojazdami określono, że prawo jazdy kategorii A w wieku 18 lat będzie mógł uzyskać funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, wykonujący motocyklem czynności służbowe. Przepis ten został przez ustawodawcę potraktowany jako wyjątek od reguły określonej w dyrektywie w sprawie praw jazdy, pozwalający na wcześniejsze uzyskanie prawa jazdy osobom, które wykonują swoje czynności w ramach obrony cywilnej. Komisja Europejska nie zgodziła się jednak z takim podejściem. Dlatego w projekcie nowelizacji ta możliwość zostaje usunięta.

Zobacz też: Pieszy oczekujący przed przejściem będzie miał pierwszeństwo?

Prawo jazdy na motocykl od 24 roku życia

Prawo jazdy na motocykl można otrzymać w wieku 24 lat (w przypadku nieposiadania wcześniej prawa jazdy kategorii A2 przez co najmniej 2 lata). W wieku 18 lat do tej pory mogli je uzyskiwać tylko policjanci i strażnicy graniczny, a także strażacy. Tym ostatnim odbierze tę możliwość projektowana nowela.

Drugi zakwestionowany przez KE przepis dotyczy uzupełnienia definicji miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o wydanie praw jazdy.(PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »