reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Nie zarejestrowałeś auta? Kara do 1000 złotych!

Nie zarejestrowałeś auta? Kara do 1000 złotych!

Obecnie na kierowców, którzy nie zgłosili zakupu, sprzedaży lub złomowania auta nie czekają żadne konsekwencje. To jednak niedługo się zmieni. Nowe przepisy pozwolą na nałożenie kary do 1000 złotych.

Przepisy mówią wyraźnie, kierowca nabywający lub zbywający auto używane w ciągu 30 dni powinien poinformować o tym fakcie starostę za pośrednictwem wydziału komunikacji. Co się stanie, gdy właściciel nie dotrzyma tego obowiązku? W chwili obecnej urzędnicy tak właściwie nie mają narzędzi prawnych pozwalających na egzekwowanie tego obowiązku. A to oznacza, że kierowcy nie spieszą się z wizytą w urzędzie. Skutek? Fakt rejestracji zgłasza się najczęściej dopiero wtedy, gdy w dowodzie rejestracyjny wyrobionym przez poprzedniego posiadacza skończy się miejsce na pieczątki potwierdzające fakt przeprowadzenia przeglądu technicznego.

Kara za nieprzerejestrowanie auta do 1000 złotych!

Ministerstwo środowiska postanowiło zmienić tą sytuację. Urzędnicy pracują nad zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I nie są to jedynie plany, a prace które realnie zaczęły się. Projekt ma już bowiem zgodę Rady Ministrów, a w chwili obecnej zajmuje się nim sejm. W jaki sposób zmienią się przepisy? Wprowadzą zapis, który pozwoli nałożyć na kierowcę niezgłaszającego faktu zakupu lub sprzedaży samochodu kary o wartości nawet 1000 złotych. Każdy przypadek będzie rozpatrywany na mocy decyzji administracyjnej wydawanej przez starostę, a środki trafią do kasy powiatu.

Kiedy nowe przepisy zaczął obowiązywać? W chwili obecnej wszystko zależy od tempa prac legislacyjnych. Jeżeli zapisy zdobędą przychylność sejmu, senatu i prezydenta, wejdą w życie w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

tablice rejestracyjne Fot. Fotolia
tablice rejestracyjne Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama