| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Kolejne zaostrzenia przepisów drogowych

Kolejne zaostrzenia przepisów drogowych

MSWiA wydało nowy projekt zaostrzający kary dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, kierowca, który np. rozmawia przez telefon trzymając słuchawkę w ręku zostanie ukarany większą liczbą punktów karnych. Sprawdź jak zmieni się taryfikator mandatów.

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, powiedziała, że ten projekt to efekt analizy bezpieczeństwa na drogach. Zaostrzone będą kary za łamanie przepisów, które zdarzają się najczęściej, np. narażenie na niebezpieczeństwo pieszych, dzieci i pasażerów. "Projekt jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych, czekamy na uwagi do 26 września" – tłumaczy Małgorzata Woźniak.

Zobacz też: Zmiany w taryfkatorze mandatów i punktów karnych

Rząd chce zaostrzyć kary dla tych kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiają w sposób niedozwolony przez telefon komórkowy (czyli bez zestawu głośnomówiącego, trzymając aparat w dłoni). Dotychczas za to przewinienie groził tylko mandat. Teraz będzie można za to dostać pięć punktów karnych. Zostanie zwiększona liczba punktów karnych za przewożenie dzieci w niedozwolony sposób, czyli np. poza fotelikiem, z trzech do sześciu punktów.

"Zależy nam na tym, by kierowcy zwracali większą uwagę na bezpieczeństwo pasażerów. Teraz jest tak, że często kierowca zapina pasy, ale nie robią już tego np. osoby jadące z tyłu samochodu" - dodała Woźniak. Dlatego z jednego do czterech wzrośnie liczba punktów karnych dla kierowcy przewożącego pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub - w przypadku motocyklisty - bez kasku.

Jeśli kierowca przekroczy dozwoloną liczbę wiezionych pasażerów to dostanie od 1 do 10 punktów karnych – po jednym punkcie za każdą niewłaściwie przewożoną osobę.

Zobacz też: Nowe znaki obowiązujące na polskich drogach

Ukarani pięcioma punktami karnymi zostaną kierowcy, którzy zimą będą ciągnęli samochodem lub np. traktorem osoby na sankach czy nartach. MSWiA dwa punkty karne proponuje się dla tych kierowców, którzy wjadą pomiędzy pojazdy jadące w kolumnie, a pięć, jeśli rozdzielą w ten sposób kolumnę pieszych - np. podczas wyprzedzania pielgrzymki.

Kierowca cofający pojazd na drodze ekspresowej lub autostradzie nie dostanie już trzech punktów karnych tylko pięć. Kierowca, który wjedzie na skrzyżowanie, mimo że na nim lub za nim nie będzie miejsca do kontynuowania jazdy dostanie 2 punkty karne.

Ciągłe zaostrzenia przepisów drogowych może w końcu pozwolą na podniesienie bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

MSWiA wydało nowy projekt zaostrzający kary dla kierowców łamiących przepisy drogowe. fot. Fotolia
MSWiA wydało nowy projekt zaostrzający kary dla kierowców łamiących przepisy drogowe. fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »