| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Nowy system karania firm transportowych

Nowy system karania firm transportowych

W piątek 16 września 2011 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kar dla firm transportowych. Teraz kary będą zależeć od wielkości firmy.

15 tys. zł kary zapłaci mała firma transportowa przy jednej kontroli, a 30 tys. zł największe przedsiębiorstwa.

Inspektorzy transportu drogowego będą mieli możliwość nałożenia kary nie tylko za naruszenia przepisów transportowych czy drogowych, ale także za nieprzestrzeganie ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych. Zmiany wynikają z przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

Wprowadzone przez senatorów zmiany wypełniają lukę dotyczącą oddzielnej ustawy o niebezpiecznych ładunkach.

Przyjęte przepisy trafią teraz do podpisu prezydenta, a zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku.

Zobacz też: Używany samochód na każdą kieszeń

Ustawa zawiera ułatwienia dla mniejszych przewoźników. Dziś każda taka firma, bez względu na jej wielkość, płaci nawet 30 tys. zł kary za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym, np. brak dokumentacji przewozowej lub zezwoleń.

Od początku 2012 roku firmy, w których pracuje do 10 kierowców, zapłacą maksymalnie 15 tys. zł za wszystkie naruszenia wykryte w trakcie jednej kontroli. Dla większych, w których jest od 11 do 50 kierowców, kara wyniesie do 20 tys. zł. Zatrudniające do 250 kierowców, zapłacą maksymalnie za naruszenia przepisów 25 tys. zł. A firmy, w których jest ponad 250 kierowców, mogą zapłacić nawet do 30 tys. zł. Wyższe kary bądą też dla spedytorów – do 40 tys. zł.

Zobacz też: Jubileusz Dacii Duster

Nowe przepisy określają, że jeżeli winnym naruszenia okaże się nie przewoźnik, ale nadawca przesyłki, to on poniesie karę. Wystarczy więc, że umieści on w liście przewozowym informacje niezgodne ze stanem faktycznym. Odpowiedzialność będą mogły ponieść także firmy będące odbiorcami ładunku czy zajmujące się załadunkiem. Kary poniesie też organizator wycieczki, gdy przewóz osób będzie odbywał się z naruszeniem przepisów z jego winy.

Źródło: gazetaprawna.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od początku 2012 roku Inspektorzy transportu drogowego będą mieli możliwość nałożenia kary nie tylko za naruszenia przepisów transportowych czy drogowych, ale także za nieprzestrzeganie ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych. Fot. Fotolia
Od początku 2012 roku Inspektorzy transportu drogowego będą mieli możliwość nałożenia kary nie tylko za naruszenia przepisów transportowych czy drogowych, ale także za nieprzestrzeganie ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Kurzawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »