| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Koniec z łamaniem przepisów za granicą

Koniec z łamaniem przepisów za granicą

Parlament Europejski na poważnie wziął się za piratów drogowych. Projekt dotyczący ułatwienia wymiany informacji między krajami członkowskimi, na temat bezpieczeństwa drogowego oraz naruszeń z nim związanych, został przyjęty 6 lipca. Teraz czeka na oficjalne zatwierdzenie przez Radę UE.

Jest to ogromny krok naprzód, wieńczący ponad dwuletnie prace nad projektem dyrektywy CBE (Cross Border Entforcement), szczególnie popierane przez prezydencję Belgii i Węgier, i kontynuowane po objęciu przewodnictwa w Radzie UE przez Polskę.

Dyrektywa dotyczy szeroko pojętego nieprzestrzegania przepisów, m. in:
- nieprzestrzeganie dozwolonej prędkości,
- prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
- niestosowanie pasów bezpieczeństwa,
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnych,
- nieuprawnione korzystanie z pasa ruchu (tzw. bus pasy),
- jazda bez kasku oraz korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia samochodu.

Zobacz też: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

O znaczeniu tego wydarzenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego decyduje przede wszystkim kompleksowy charakter przepisów. Głównym celem dyrektywy jest ułatwienie egzekwowania kar w stosunku do wszystkich kierowców niezależnie od tego, w którym państwie członkowskim Unii Europejskiej został zarejestrowany prowadzony przez nich pojazd.

W konsekwencji zapewniona zostanie skuteczność działań prowadzonych przez inspektorów transportu drogowego oraz inne służby uprawnione do kontroli ruchu drogowego. Postanowienia dyrektywy mają także charakter prewencyjny. Wzrost świadomości o nieuchronności kary za popełnienie określonych naruszeń będzie miało istotny wpływ na kształtowanie właściwych postaw europejskich kierowców, a tym samym przyczyni się do zapobieżenia znacznej części wypadków o skutkach śmiertelnych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Warto zaznaczyć, że rozpoczęto już przygotowania mające na celu skuteczną realizację postanowień najnowszej dyrektywy. Zostało utworzone Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które przejmie nowe obowiązki.

źródło: Samar

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Parlament Europejski na poważnie wziął się za piratów drogowych. Projekt dotyczący ułatwienia wymiany informacji między krajami członkowskimi, na temat bezpieczeństwa drogowego oraz naruszeń z nim związanych, został przyjęty 6 lipca Fot. moto.wieszjak.pl
Parlament Europejski na poważnie wziął się za piratów drogowych. Projekt dotyczący ułatwienia wymiany informacji między krajami członkowskimi, na temat bezpieczeństwa drogowego oraz naruszeń z nim związanych, został przyjęty 6 lipca Fot. moto.wieszjak.pl

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »