| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC

Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC


Od 2011 roku ubezpieczyciele będą mieli możliwość sprawdzania, czy klienci nie oszukują ich na zniżkach za polisy komunikacyjne. Weryfikacja deklaracji klientów może przynieść zysk około 300 milionów złotych rocznie.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stworzył ośrodek informacji o kierowcach i wypadkach. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które zdecydują się na przekazanie danych o swoich klientach będą miały dostęp do całej bazy danych. 

Przedstawiciele UFG zapewniają, że system jest już gotowy, a ubezpieczyciele niebawem będą mogli przystąpić do podpisania umów o współpracę. Proces przekazywania danych prawdopodobnie rozpocznie się w styczniu. 

Prace nad jednolitą bazą danych trwają od początku roku. W testach wzięło udział dziesięć towarzystw ubezpieczeniowych. Zweryfikowano około 220 tysięcy kierowców i w zależności od towarzystwa wykryto od 2 do 5% nieuczciwych deklaracji.
Eksperci szacują, że około 10% klientów deklarujących najwyższą zniżkę nie powinno jej otrzymać.

Zobacz również: Od 2011 roku samochód zarejestrujemy online

Weryfikacja polis OC pozwoli żądać ubezpieczycielom wyrównania zawyżonej zniżki. Uszczelnienie systemu ubezpieczeniowego przyniesie zysk około 300 milionów złotych rocznie. 

Stworzenie bazy danych będzie opłacalne dla kierowców, którzy jeżdżą bezszkodowo, ponieważ będą mieli dobrze skalkulowaną składkę. System będzie premiował kierowców, którzy powodują mniej szkód.

Zobacz również: Lexus CT 200h pojawi się w marcu

UFG planuje na 2011 rok wdrożenie kolejnych rozwiązań, które poprawią rentowność ubezpieczeń komunikacyjnych. Przykładem takiego instrumentu może być dołączenie do bazy historii ubezpieczeń komunikacyjnych każdego kierowcy i pojazdu. Historia ta ma być dostępna online, dzięki czemu przy zakupie polisy klient zostanie sprawdzony, a cena ubezpieczenia zostanie do niego dopasowana. 

Źródło: gazetaprawna.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »