| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Motorsport > Tor w Le Mans - najtrudniejsze zakręty

Tor w Le Mans - najtrudniejsze zakręty

24-godzinny wyścig w Le Mans to jedna z najsłynniejszych imprez motoryzacyjnych na świecie. Eksperci z Goodyear opisali najtrudniejsze sekcje tego obiektu.

Le Mans 24h - tor

Już po raz trzeci Dunlop prezentuje przewodnik po zakrętach, w którym Mark Hales, Olivier Pla i  Sebastien Montet opowiadają o różnych odcinkach toru Le Mans, a każdy z ekspertów przedstawia swój punkt widzenia. Filmowe przewodniki Dunlopa są produkowane przez Marka Halesa, uznanego pisarza, dziennikarza, instruktora jazdy i kierowcę wyścigowego. Mark ma na koncie prawie 200 zwycięstw w wyścigach na różnych torach na świecie, dzięki czemu posiada najlepsze kwalifikacje, by skompilować precyzyjny, szczegółowy i użyteczny przewodnik pokonywania zakrętów. Olivier Pla jest kierowcą zespołu
G-Drive Racing i zwycięzcą pierwszych dwóch rund World Endurance Championship, natomiast Sebastien Montet to menedżer w dziale Dunlop Motosport, odpowiedzialny za projektowanie i rozwój opon wyścigowych. 

Opinia instruktora – Mark Hales

Video przewodniki:

Zakręty Porsche: https://www.youtube.com/watch?v=bBIizTGdidM

Zakręt Dunlop: https://www.youtube.com/watch?v=Mjcxddr37g8

Zakręt Mulsanne: https://www.youtube.com/watch?v=ti9122YqkwM

Opinia kierowcy – Olivier Pla z G Drive Racing

O zakrętach Porsche

„To jeden z najtrudniejszych odcinków toru Le Mans. Bardzo szybki zakręt z gwałtowną zmianą kierunku, dlatego opony odgrywają wyjątkowo istotną rolę.
Na tym odcinku potrzeba naprawdę dużej przyczepności, dlatego tak dobrze sprawdzają się tu opony Dunlop.”

O zakręcie Dunlop

„To pierwszy zakręt za prostą do boksów. Hamowanie nie jest łatwe, gdyż trzeba robić to na pochylonych kołach, a do takiego manewru potrzeba bardzo stabilnej maszyny. Prawidłowe wejście w zakręt Dunlop jest bardzo ważne podczas zmniejszania prędkości na tym odcinku. Szykana jest dość ciasna, a na wyjeździe bardzo istotna jest trakcja, ponieważ determinuje ona dojazd do Tertre Rouge.”

O zakręcie Mulsanne

„Dojazd do podwójnego zakrętu Mulsanne jest jednym z najtrudniejszych punktów hamowania na całym Le Mans. Samochód klasy LMP2 zwalnia z około 300 km/godz. do 70 km/godz. na odcinku stu metrów! To ogromne zmniejszenie prędkości. Wyjazd z Mulsanne jest bardzo ważny i tam również potrzebna jest naprawdę dobra trakcja, ponieważ od tego zależy wyjazd na długą prostą prowadzącą do Indianapolis. Nocą odcinek między Mulsanne a Arnage jest najciemniejszym odcinkiem toru.”

Arnage

„Przejazd Arnage to delikatna sprawa, bo tutaj mamy najsłabszą przyczepność podczas hamowania. W tym miejscu kierowcy często popełniają błędy, szczególnie nocą. Wydaje się, że można hamować naprawdę późno, ale te kilka dodatkowych centymetrów może prowadzić do błędu. To naprawdę bardzo trudne miejsce, szczególnie nocami, gdy tor jest chłodniejszy.”

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »