| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > System opłat za przejazd niemieckimi autostradami naruszy unijne zasady?

System opłat za przejazd niemieckimi autostradami naruszy unijne zasady?

Według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa planowane wprowadzenie opłat za przejazd niemieckimi drogami stanowi naruszenie zasady niedyskryminacji zapisanej w art. 18 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Wątpliwości budzą plany w ramach których niemieccy obywatele mieliby uzyskiwać ulgę podatkową w wysokości poniesionych opłat za korzystanie z dróg.

Opłaty za przejazd niemieckimi autostradami

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa monitoruje na bieżąco działania władz niemieckich związane z planowanym wprowadzeniem myta od samochodów osobowych i toczące się również na ten temat dyskusje w Brukseli. W ocenie MIB każdy krajowy system pobierania opłat drogowych, który dyskryminuje kierowców bezpośrednio ze względu na obywatelstwo lub jest powiązany z krajowymi instrumentami podatkowymi faworyzującymi obywateli danego kraju, np. z ulgą w podatku krajowym od pojazdów, przez co w praktyce głównie obciąża opłatami zagranicznych użytkowników, stanowi naruszenie zasady niedyskryminacji zapisanej w art. 18 Traktatu o Funkcjonowaniu UE.

Zobacz też: Opłaty na niemieckich autostradach

Parlament Europejski krytycznie na temat planów Berlina

MIB stoi na stanowisku, że wprowadzane rozwiązania tylko pozornie są zgodne z prawem wspólnotowym, a w rzeczywistości pozostają w sprzeczności z podstawowymi zasadami UE i ideą jednolitego rynku europejskiego.

Krytycznie o działaniach Berlina wypowiedział się też Parlament Europejski w rezolucji przyjętej na posiedzeniu plenarnym 15 marca 2017 r. Deputowani uznali, że projektowany niemiecki system opłat drogowych zawiera elementy niezgodne z prawem unijnym, naruszające podstawowe zasady traktatowe.

Parlament UE zaznaczył, że mając na uwadze zapewnienie dalszego rozwoju i integralności jednolitego rynku europejskiego, wprowadzenie krajowych systemów pobierania opłat drogowych nie powinno utrudniać dostępu do rynku, zakłócać konkurencyjności w transporcie i funkcjonowania operatorów transportu transgranicznego.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

System opłat za przejazd niemieckimi autostradami naruszy unijne zasady?
System opłat za przejazd niemieckimi autostradami naruszy unijne zasady?

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »