reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Opłaty na niemieckich autostradach

Opłaty na niemieckich autostradach

Niemcy wprowadzą od 2016 roku opłaty dla obcokrajowców poruszających się autami osobowymi po ich autostradach. Jeszcze szybciej za niemieckie autostrady będą musieli zapłacić kierowcy aut o masie ponad 7,5 tony.

Niemieckie autostrady będą płatne

Niemiecki minister komunikacji Alexander Dobrindt przedstawił kalendarz planowanych zmian dotyczących opłat za korzystanie z autostrad na najbliższe lata. Jakie samochody obejmie obowiązkowa opłata?

Obecnie kierowcy płacą średnio 17 eurocentów za kilometr. Jednak z ekspertyzy wykonanej na zlecenie resortu wynika, że opłaty są za wysokie, dlatego konieczne było obniżenie stawek za przejazd autostradą. Oznacza to spadek wpływów do budżetu państwa, dlatego celem rozszerzenia listy kierowców zobowiązanych do płacenia za przejazd jest zneutralizowanie skutków obniżenia opłat.

Wszystkie zapowiadane zmiany dotyczą kierowców samochodów zarejestrowanych poza granicami Niemiec. Wynika to z faktu, że od mieszkańców Niemczech państwo pobiera pieniądze na utrzymanie dróg w podatkach.

Zobacz też: Mandat z Niemiec

Opłaty za autostrady dla aut osobowych

Od 2005 roku opłata za korzystanie z autostrad, czyli tak zwane myto, obejmuje samochody, których masa całkowita przekracza 12 ton. Według nowego rozporządzenia niemieckiego ministra komunikacji, które ma wejść w życie 1 października 2015 roku, wynika, że opłatą zostaną objęci również kierowcy ciężarówek o tonażu powyżej 7,5 tony.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie opłat dla kierowców samochodów osobowych. Opłata ta ma zostać wprowadzona od 2016 roku.

Opłaty dla obcokrajowców za przejazd niemieckimi autostradami przedstawiają się następująco:

  • winieta na 10 dni - 10 euro
  • winieta na 2 miesiące - 30 euro
  • winieta na rok - 100 euro

Ostatnią zapowiadaną zmianą jest objęcie systemem opłat wszystkich dróg krajowych na terenie Niemczech o łącznej długości 40 tysięcy kilometrów, która ma wejść w życie od 1 lipca 2018 roku .

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama