reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Powstanie zjazd z autostrady A4 w Niepołomicach. Kiedy?

Powstanie zjazd z autostrady A4 w Niepołomicach. Kiedy?

M.in. dzięki zmianie na elektroniczny systemu poboru opłat, będzie możliwa realizacja oczekiwanego zjazdu z autostrady A4 w Niepołomicach. Kiedy węzeł powstanie?

Na wiosnę 2017 r. powinien być gotowy zjazd z autostrady A4 w Niepołomicach (woj. małopolskie), który poprawi dojazd do miasta i znajdującej się w nim strefy gospodarczej. Inwestycja o wartości ok. 70 mln zł zostanie sfinansowana z nowego programu regionalnego.

We wtorek 19 maja władze województwa małopolskiego i gminy Niepołomice podpisały porozumienie o warunkach współpracy przy budowie nowego zjazdu z autostrady A4.

Zobacz też: Autostrada A4 Tarnów-Koroczowa - przetarg na stacje paliw

Jak podkreślił marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, o inwestycję od lat zabiegały władze podkrakowskiej gminy. „Działania te zakończyły się pełnym sukcesem – zjazd został wprowadzony do Kontraktu Terytorialnego, a także ma zabezpieczone finansowanie ze środków w ramach nowego programu regionalnego” - zaznaczył Sowa.

Burmistrz Niepołomic Roman Ptak podkreślił, że miasto i znajdująca się w nim strefa gospodarcza dynamicznie się rozwijają, a węzeł autostradowy, który skomunikuje je z autostradą A4 będzie impulsem do dalszych inwestycji. „Koszt powstania pełnego węzła ze zjazdami w kierunku Tarnowa i Krakowa to blisko 70 mln zł – sama gmina nie byłoby w stanie udźwignąć tak dużego wydatku” – zaznaczył burmistrz.

Według niego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej działa około 60 dużych zakładów przemysłowych, a dysponuje ona terenami na kolejne drugie tyle przedsięwzięć. Do tej pory – zauważył burmistrz Ptak – samochody jadące do strefy korzystały albo z wąskiej drogi wojewódzkiej przebiegającej przez mocno zurbanizowane tereny, albo z odległego o kilkanaście kilometrów węzła Szarów, przejeżdżając potem m.in. przez Puszczę Niepołomicką.

Według wstępnych szacunków budowa nowego węzła będzie kosztować ok. 70 mln zł, a środki na to będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Budowa powinna rozpocząć się wiosną 2016 i potrwać do wiosny 2017 r.

Zobacz też: Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy powstanie?

Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że budowa węzła Niepołomice na autostradzie A4 stała się możliwa dzięki zmianie na elektroniczny przyszłego sposobu pobierania opłat za przejazd tą trasą. Pozwoli to na likwidację placu na autostradzie przygotowanego pod bramki do poboru opłat i otworzy możliwości techniczne do budowy nowego zjazdu.

Nowy węzeł zostanie zlokalizowany pomiędzy obecnie istniejącymi węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko. Powstanie w miejscu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 964 w Podłężu (gm. Niepołomice) i będzie tak zaprojektowany, by można było nim wjechać na A4 w kierunku na Rzeszów lub Kraków. Inwestycja obejmuje także powstanie całej potrzebnej infrastruktury – z budową oświetlenia, przebudową ekranów akustycznych czy zainstalowaniem urządzeń elektronicznego systemem poboru opłat.

Samochody wyjeżdżające z niepołomickiej strefy i jadące na wschód (m.in. do Rzeszowa, na Ukrainę) po wybudowaniu węzła zaoszczędzą 12,5 km drogi (w porównaniu do obecnych możliwości), a te jadące na zachód (do Katowic, Berlina) – 5 km. (PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama