reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Liczba wypadków samochodowych według miesięcy

Liczba wypadków samochodowych według miesięcy

Koniec wakacji to początek najniebezpieczniejszego okresu w roku. Zobacz, w jakich miesiącach jest najniebezpieczniej na polskich drogach.

Kierowcy są na ogół uczulani na fakt, że w wakacje bardzo łatwo o wypadek drogowy. I bardzo dobrze, bo to  rzeczywiście dość newralgiczny i pracowity dla służb ratunkowych okres. Po zakończeniu urlopu czujność kierowców nie powinna zostać uśpiona – prawdopodobieństwo wypadku jest wówczas statystycznie większe.

Liczba wypadków samochodowych według miesięcy

Jak wskazują dane policji w roku 2012 doszło do ponad 37 tys. wypadków. Gdyby rozkładały się one równo na 12 miesięcy w roku, to na każdy z nich przypadałoby 8,3% wszystkich wypadków. Tak się jednak nie dzieje: są miesiące, w których zdarza się więcej wypadków i takie w których jest ich mniej. Statystycznie najmniej wypadków przypada na początek roku – styczeń i luty (odpowiednio 6,9 oraz 6,0% wypadków). Z drugiej strony największe natężenie zdarzeń drogowych tego typu występuje we wrześniu i październiku, czyli w okresie jesiennym. W tych miesiącach w 2012 doszło do odpowiednio 9,8 oraz 10,1 procenta wszystkich wypadków. W praktyce oznacza to, że w styczniu i lutym miało miejsce łącznie 4 798 wypadków a w wrześniu i październiku aż 7 368. Dysproporcje są więc łatwo zauważalne.

Zobacz też: Dzień tygodnia a liczba wypadków samochodowych - wybór dnia na podróż

Miesiąc Liczba wypadków Jaki to procent całości?
Styczeń 2562 0,069
Luty 2236 0,06
Marzec 2579 0,07
Kwiecień 2702 0,073
Maj 3341 0,09
Czerwiec 3264 0,088
Lipiec 3585 0,097
Sierpień 3497 0,094
Wrzesień 3635 0,098
Październik 3733 0,101
Listopad 3071 0,083
Grudzień 2841 0,077
razem 37046 1

Przyczyny wypadków są znane od lat

Duża liczba wypadków w wakacje ma powszechnie znane przyczyny – większą liczba pojazdów na drodze łączy się z brawurą a czasem i jazdą na podwójnym gazie. Kierowców do wciskania gazu zachęca też ładna słoneczna pogoda. Co w takim razie sprawia, że tuż po wakacjach liczba wypadków nie tylko nie spada, ale nawet rośnie? Na taki stan rzeczy ma wpływ z pewnością kilka czynników – W okresie jesiennym maleje widoczność na drogach,  trudniej o precyzyjne wykonanie manewrów – wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Ponieważ szybciej zapada zmrok, piesi, którzy nie mają na sobie odblaskowych elementów są często po prostu niewidoczni dla kierowców. Do tego doliczyć trzeba często mokrą, śliską nawierzchnię, która także sprzyja wypadkom – dodaje Florkowska.

Zobacz też: Jak ustrzec się przed wypadkiem?

Co można zrobić w tej sytuacji? Przygotować się – tylko tyle i aż tyle. Kierowcy powinni upewnić się, że ich samochody po wakacjach nie mają usterek i posiadają sprawy układ hamulcowy oraz nienaganne działające światła. Zadanie do odrobienia mają także piesi, którzy powinni zatroszczyć się o swoją widoczność i unikać chodzenia po jezdni.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama