reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak ustrzec się przed wypadkiem?

Jak ustrzec się przed wypadkiem?

Jeśli podczas podróżowania samochodem, dojdzie do wypadku, musimy przestrzegać kilka ważnych reguł, które mogą ocalić nas i innych pasażerów od pogorszenia stanu zdrowia czy nawet śmierci.

Podstawową rzeczą jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Zwiększa ono szansę przeżycia w razie wypadku o kilkadziesiąt procent. Przy zderzeniu czołowym nie ma szans na przeżycie, jeśli nasze pasy nie były by zapięte.
Postaraj się, aby pasażerowie na tylnych siedzeniach również posiadali zapięte pasy. Zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, zapewni Ci spokój podczas dalekiej podróży.

W okresie zimowym pamiętaj o łańcuchach do kół, łopacie, latarkach, świecach oraz kocach i telefonie komórkowym. W okolicznościach dojścia do wypadku należy jak najszybciej zawiadomić karetkę oraz policję.

Przed wyruszeniem w podróż koniecznie sprawdź stan techniczny pojazdu. Opony muszą być dostosowane do pory roku oraz muszą mieć odpowiednie ciśnienie. Bezwzględnie zadbajmy o posiadanie apteczki, gaśnicy, kamizelki odblaskowej i zestawu narzędzi do zmiany opon. W razie zagrożenia mogą one nas uratować i ich obecność w samochodzie jest obligatoryjna.

Ważne jest aby zaplanować miejsca w których się zatrzymamy, tak aby regularnie przeprowadzać postoje i choćby 2-3 minutowe przerwy. Do postojów najlepiej wybierać miejsca uczęszczane, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony.

Zobacz również: Jaka szerokość opony na zimę?

Jeśli to możliwe to wybieraj jazdę w dzień – jest ona duża bezpieczniejsza. Generalnie panuje wówczas lepsza widoczność. Poza tym wiele dróg jest słabo oznakowana i oświetlona. Jeśli dodatkowo zboczymy z głównej trasy to będziemy narażeni na błądzenie po okolicznych drogach.

Jeżeli już doszło do wypadku, musimy starać się zachować „trzeźwy umysł” i wykonać kilka podstawowych kroków, które zniwelują zagrożenie.
Początkowo należy zawiadomić policję oraz karetkę. Podczas wypadku najbardziej liczy się czas reakcji. Każda minuta liczy się na wagę złota.

Sprawdźmy czy drzwi można otworzyć – ułatwi nam to ewentualny kontakt z poszkodowanymi. Jeśli drzwi są zablokowane należy zbić szybę w taki sposób, aby nie spowodować obrażeń u pasażerów.
Szyby hartowane rozpadną się na małe kawałki a szyby klejone pękną i pozostaną w jednym elemencie.

Zobacz również: Bezpieczeństwo podczas podróży

Po dostaniu się do środka pojazdu wyjmij kluczyki ze stacyjki. Jeżeli Twoje życie nie będzie w niebezpieczeństwie to możesz podjąć próbę ratowniczą na współpasażerach. Te działania musimy wykonywać z dala od pojazdu, gdyż istnieje zagrożenie wybuchu. Wykonujmy te czynności tylko i wyłącznie, gdy zostaliśmy przeszkoleni z zakresu reanimacji oraz radzenia sobie z innymi urazami.

Jeśli takiego szkolenia nie mieliśmy to lepiej nie podejmować żadnej reakcji, ponieważ nieprawidłowe udzielenie pomocy może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia bądź nawet do śmierci.
W przypadku pożaru musimy niezwłocznie użyć gaśnicy do jego ugaszenia. Dlatego tak istotne posiadanie jej w podstawowym wyposażeniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama