| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Poradniki kupującego > Jakie są najbardziej znane aukcje samochodów na świecie?

Jakie są najbardziej znane aukcje samochodów na świecie?

Sprzedaż lub klasycznego auta będącego zabytkiem warto przeprowadzić na specjalnej aukcji. Te najbardziej znane odbywają się za granicą. Oto jedne najsłynniejszych aukcji samochodowych na świecie.

6. Barrett-Jackson jest specjalistycznym amerykańskim domem aukcyjnym, oferującym, podobnie jak Coys, wiele samochodów wielkoseryjnych, popularnych. O ile jednak w przypadku domu angielskiego są to auta europejskie, tutaj dominujące są egzemplarze produkcji amerykańskiej. Aukcje mają miejsce w Scottsdale, Las Vegas, Reno Tahoe oraz Palm Beach. Podobnie jak Coys, firma Barrett-Jackson ma długą historię - organizowała pierwsze aukcje już w latach 60. Oprócz modeli popularnych, Barrett-Jackson wystawia na licytacje najdroższe i najciekawsze samochody pod szyldem "Select Collection", czyli auta pokroju Mercedesa 300SL Gullwing czy zabytkowe Ferrari z lat 60 i 70.

W Stanach Zjednoczonych rynek aukcyjny jest bardzo rozwinięty, istnieje tam wiele mniejszych domów aukcyjnych, które nie są znane w Europie. Można do nich zaliczyć, na przykład Mecum czy Auctions America.

Bogaty kalendarz światowych aukcji

Kalendarz międzynarodowego kolekcjonera samochodów klasycznych, mającego duże możliwości finansowe, powiększa się z roku na rok o kolejne ważne pozycje, bo prawie w każdym kolejnym sezonie domy aukcyjne dodają nową imprezę.

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem, rozpoczynającym coroczny sezon aukcyjny w Europie, jest salon motoryzacji klasycznej Retromobile w Paryżu, odbywający się w lutym. Mają wtedy miejsce aukcje domów Bonhams, Artcurial oraz RM Auctions. Kolejną imprezą wysokiej rangi, tym razem odbywającą się w Stanach Zjednoczonych, jest "konkurs elegancji" Amelia Island, któremu towarzyszą aukcje Gooding and Company czy RM Auctions. Następnym ważnym wydarzeniem jest Grand Prix starych samochodów w Monako, odbywającą się w drugi weekend maja. Tam organizowane są aukcje Coys of Kensington, o dumnie brzmiącej nazwie Legenda e Passione, oraz RM Auctions. Kolejnymi letnimi wydarzeniami, na których warto być, są "konkursy elegancji" odbywające się podczas motoryzacyjnego weekendu w Pebble Beach, Carmel oraz Monterey. Przyjeżdżają na nie najwięksi rynkowi gracze i są wtedy prezentowane najciekawsze pojazdy. Sezon zamykają z kolei jesienne aukcje w Londynie i Nowym Jorku (dom RM Auctions), czy odbywająca się również w Londynie, grudniowa aukcja Bonhams.

Nie trzeba mieć wielkiego portfela

Zależnie od możliwości domu aukcyjnego, na licytację jednorazowo wystawianych jest kilka samochodów-gwiazd (np. filmowych) gwarantujących sukces medialny wydarzenia. Przykładowo, RM Auctions na aukcji w Londynie dwukrotnie prezentował już pojazdy odgrywające istotne role w filmach o Agencie 007. Chodzi o Astona Martina DB5 oraz Lotusa Esprit. Ten ostatni był nie tylko samochodem, ale i łodzią podwodną. Często również na aukcjach wystawiane są pojazdy z ciekawą historią: jest to specjalność Coys of Kensington, która sprawia, że wiele interesujących egzemplarzy, nawet na flagowych imprezach, można nabyć za relatywnie małe sumy - czasem nawet wystarcza 100 000 złotych. Jednak gdy celujemy w rzadkie pojazdy o bardzo wysokiej wartości kolekcjonerskiej, trzeba dysponować przynajmniej dziesięciokrotnością tej kwoty. Aukcje domów takich, jak Coys czy Artcurial to także okazja do nabycia tak zwanego "automobilia", czyli obiektów związanych z motoryzacją, np. starych prospektów reklamowych czy plakatów samochodowych. W takich przypadkach można nawet pojawić się na aukcji z 1000 złotych w portfelu.

Michał Wróbel
Lion's Bank

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy i stanowi wyraz osobistych poglądów jego autora. Niniejsza informacja nie ma na celu nakłonienia Klienta do inwestycji w konkretne aktywa i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisu art. 66 Kodeksu cywilnego. Nie powinna być ona w szczególności rozumiana jako forma świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego, w szczególności jako rekomendacja inwestycyjna, ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a autorzy opracowania nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne.

Źródło: Idea Bank S.A. Oddział Lion's Bank w Warszawie z siedzibą w Warszawie

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK