Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Volkswagen Jetta: kolejny ulubieniec Polaków?

Tomasz Korniejew
Najnowszy Volkswagen Jetta łączy w sobie cechy lubianego w Polsce Golfa i wręcz wielbionego przez znaczną część kierowców Passata. Czy samochód powstały z takiej mieszanki to pewniak w wyścigu o portfele Polaków?

Volkswagen Jetta nie będzie mia łatwego zadania. Co prawda Polacy obok samochodów japońskich bardzo cenią sobie produkty producenta z Wolfsburga, jednak zapał ich zapał skutecznie studzi cena. 70 tys. zł za nowy pojazd z segmentu nadmuchanych komapaktów wydaje się ceną atrakcyjną o ile widzimy cennik w Euro. I marnym pocieszeniem jest fakt, że konkurencyjna Astra w tej samej odmianie nadwoziowej jest droższa o około 2 tys. zł.

Nadwozie

Badania marketingowe przeprowadzone nie tak dawno, bo jakieś 15 lat temu, wykazały producentom samochodów, że Polacy podobnie do nacji z Ameryki południowej kochają małe sedany z dużymi bagażnikami. To wtedy salony sprzedaży zapełniły tak interesujące pod względem stylizacji samochody jak Renault Thalia, czy Fiat Siena. Oba samochody sprzedawały się jak świeże bułeczki. Były tanie, nadawały się na auto rodzinne i pozwalały Polakom spełnić marzenia o zakupie pierwszego nowego samochodu.

Dziś te badania wyglądałyby pewnie inaczej, bo sądząc po samochodach, które jeżdżą po ulicach Polacy większą wagę zaczęli przywiązywać do wyglądu swoich "czterech kółek". Nie wybierają już jedynie tanich sedanów, o czym może świadczyć fakt, że hitami sprzedaży nad Wisłą nie są Dacie. Polacy zwracają większą uwagę na wygląd pojazdu i prestiż producenta. A to z kolei są mocne strony Jetty.

Sukcesem projektantów Jetty jest to, że udało im się stworzyć mniejszego od Passata ale proporcjonalnego sedana. Osiągnęli to, czego projektantom wspomnianej Sieny się nie udało. Nie bez znaczenia z pewnością jest fakt, że Jetta jest dużo dłuższa od przeciętnego samochodu klasy kompaktowej. Mierzy aż 464 cm długości.

Zgrabne proporcje czynią z mniejszego sedana w ofercie Volkswagena pojazd o stonowanym i atrakcyjnym wyglądzie. Detale w postaci kształtu reflektorów, przetłoczeń na masce, a także rzeźby tylnej części nadwozia i lamp przypominają większego Passata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Całość ładnie podkreślają atrakcyjne aluminiowe obręcze. Trzeba przyznać, że Jetta w widocznym na zdjęciach czarnym kolorze prezentuje się dostojnie.

Wnętrze

Przedział pasażerski Volkswagena Jetty jest przestronny i typowy dla niemieckiego producenta. Kokpit przypomina ten z popularniejszego na naszych drogach Golfa. Czytelność, ergonomia, jakość materiałów wykończeniowych i jakość spasowania są na najwyższym dla tej klasy poziomie.

Szeroki zakres regulacji kolumny kierowniczej i fotela ułatwiają zajęcie optymalnej pozycji osobom o nietypowych rozmiarach. Profil foteli jest bliski ideału i sprzyja wielogodzinnemu podróżowaniu.

Na tylnej kanapie miejsca jest pod dostatkiem (głównie dzięki przedłużeniu płyty podłogowej w stosunku do Golfa VI). Nawet wysocy pasażerowie nie będą narzekali na brak przestrzeni na nogi, czy nad głową. Jednym słowem przedział pasażerski Jetty jest skonstruowany na wysokim poziomie do którego przyzwyczaił na Volkswagen.

Przedział bagażowy opisywanego Volkswagena nie zaskakuje. Solidne 510 l to przeciętna w tej klasie pozwalająca na zmieszczenie do samochodu praktycznie wszystkiego co nam wpadnie pod rękę. Naturalnie możliwości przewozowe sedana są ograniczone w zakresie przewozu przedmiotów o dużych gabarytach przez wąski otwór załadunku. Jednak niezliczoną ilość walizek do bagażnika Jetty zmieścimy.

Napęd/układ jezdny

Pod maskę widocznego na zdjęciach egzemplarza trafiła wysokoprężna jednostka napędowa o pojemności 2 l i mocy 140 KM. Dla mniej zorientowanych w temacie kierowców wspomnimy, że od dłuższego czasu wspomniany silnik jest wyposażony w układ Common Rail co poskutkowało znaczną poprawą kultury pracy.

Podczas jazdy we wnętrzu Volkswagena jest cicho. I to bez względu na to, czy jedziemy szybko, czy na wysokich obrotach. Jednostka napędowa sprawnie napędza ważącego 1336 kg sedana. Silnik jest niezwykle elastyczny, co w połączeniu z sześciobiegową manualną przekładnią skutkuje tym, że naprawdę rzadko trzeba sięgać do jej dźwigni. Chyba, że dla przyjemności bo lewarek działa precyzyjnie, a jego skok jest krótki.

W ruchu miejskim Jetta spala około 7 l/100 km. Podczas jazdy w trasie bez problemu można uzyskać wynik poniżej 5 l/00 km. Nieźle.

Dzięki wydłużonemu rozstawowi osi Jetta dostojnie pokonuje nierówności poprzeczne. I mimo że opisywany egzemplarz został wyposażony w usportowione (czyli sztywniejsze) zawieszenie oraz siedemnstocalowe obręcze kół i opony o niskim profilu, podczas jazdy po nierównościach we wnętrzu przesadnie nie trzęsie.

Układ kierowniczy zadowoli wymagających kierowców ze sportową żyłką. Także zawieszenie pozwala popuścić wodze fantazji na równych i ciasnych łukach.

Podsumowanie

Najnowszy sedan Volkswagena ma wszelkie atuty, by zostać hitem sprzedaży w swoim segmencie. Dobrze wygląda i jeszcze lepiej jeździ. Ma szeroką gamę dobrych jednostek napędowych, świetnie wykończone wnętrze i oferuje komfort jazdy samochodu segmentu D. Co więcej ma rozsądnie skalkulowaną cenę. Jest wysoka, ale spoglądając na konkurencję racjonalna. Problem Jetty na polskim rynku może być innego rodzaju niż walka z konkurencją. Bądźmy szczerzy - młodsi i dynamiczniejsi kierowcy wybiorą bardziej lifestylowego Golfa, czy The Beetle. Jetta jest dobrą i tańszą alternatywą dla większego Passata. Tylko jak przekonać dyrektora, by wybrał tę tańszą limuzynę?

Dane techniczne:

Volkswagen Jetta 2.0 TDI
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  1968 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16
Maksymalna moc 140 KM/4200 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 320 Nm/1750-2000 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów man. 6-bieg
Pojemność bagażnika 510 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 464,4/177,8/148,2 cm
Rozstaw osi 265,1 cm
V-max 210 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 9,5 s
Zużycie paliwa* 6,1/4,1/4,8 l/100 km
Cena od 94 580 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Volkswagen Jetta bagażnik
Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Jetta fotel
Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Jetta fotel
Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Jetta kokpit
Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Jetta przód
Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Jetta przód
Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Jetta tył
Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Jetta zegary
Moto.wieszjak.pl
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...

    UNESCO wypromuje rower jako środek transportu. Z inicjatywy Polski!

    Z inicjatywy Polski Rada Wykonawcza UNESCO przyjęła decyzję w sprawie promowania roweru jako uniwersalnego środka transportu - "Bicycle For All – Bicycle for sustainable and healthy lifestyles” ("Rower dla Wszystkich – Rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia”).

    Ile kosztuje serwis klimatyzacji w 2023 roku?

    Klimatyzacja – to słowo, które na wiosnę zaczyna dominować w rozmowach kierowców. Część musi zrobić serwis klimy, a część zdiagnozować jej problemy. Ile to kosztuje? Sprawdźcie.

    Jeep Wrangler 4XE Sahara. Srebrny lakier i hybryda plug-in pod maską

    Jeep Wrangler swoim kształtem przywodzi na myśl końcówkę lat 80. XX wieku. I do twarzy mu z tym! Wersja aktualnie sprzedawana w Europie ma jednak hybrydę plug-in pod maską. Jak wygląda ten model? Sprawdźcie w naszej galerii.

    Test: Jeep Wrangler 4XE Sahara. Klasyczny wygląd i hybryda plug-in pod maską

    Wygląda jak Wrangler, ale nie jeździ jak Wrangler. Ma bowiem 381 koni mocy i osiąga 100 km/h w 6,4 sek. To zasługa hybrydy plug-in. Ta w Jeepie jest błogosławieństwem czy przekleństwem?

    Korytarz życia: przepisy, obowiązki i kary. Co musisz wiedzieć?

    Korytarz życia jest od grudnia roku 2019 obowiązkiem kierowców w Polsce. Tylko że jak pokazuje praktyka, z obowiązku tego kierujący nie zawsze się wywiązują... Przypomnijmy zatem, co warto widzieć w tym temacie.

    Astra kombi GSe w sprzedaży. Ma 225 koni i... tania nie jest

    W polskich salonach można już składać zamówienia na Opla Astrę Sports Tourer GSe. Przestronne kombi otrzymało nieco sportową stylizację i aż 225-konny napęd. Rodzinna Astra jest hybrydą plug-in.

    Ceny samochodów w Polsce. Wiemy, kto statystycznie wydaje najwięcej na auto!

    Osoby, które ukończyły 55 rok życia, decydują się na najdroższe auta, a utrzymująca się inflacja pogłębia różnicę w cenach wybieranych aut pomiędzy nimi i najmłodszym pokoleniem. Starsi klienci są też otwarci na bardziej nowoczesne rozwiązania.

    Używana Dacia Duster II. Awarie, wady, ceny, opinie

    Polacy go pokochali. Masowo kupują Dustery II jako nowe i używane. Czy w przypadku modeli z drugiej ręki jest się czego bać? Przyjrzymy się trwałości rumuńskiego SUV-a w dzisiejszym materiale.

    Jak dobrać opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych?

    Samochody elektryczne i hybrydowe mają swoje wymagania. Trakcyjnie te są związane nie tylko z tarciem, ale i większą masą. Dziś opowiemy zatem jak dobrać do nich odpowiednie opony.