reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Zima > Jak pokonywać zakręt w zimie? Poradnik

Jak pokonywać zakręt w zimie? Poradnik

Podczas pokonywania zakrętów w zimie niepożądane są gwałtowne manewry. Wejście w zakręt w zimie wymaga szczególnej ostrożności.

Oprócz samej techniki pokonywania zakrętów w zimie, bardzo istotną kwestią jest też odpowiednie przygotowanie samochodu do specyficznych warunków, panujących na drodze podczas tej pory roku. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego ciśnienia w oponach, które podczas mrozów opada samoczynnie ze względu na mniejszą objętość gazu w niskiej temperaturze. Powinno być ono dostosowane do poziomu zalecanego przez producenta, niezależnie od pory roku. Należy również sprawdzić poprawność działania układu hamulcowego, którego nieodpowiednie funkcjonowanie daje się szczególnie we znaki właśnie podczas zimy. Drobne usterki układu hamulcowego mogą powodować nierównomierne rozłożenie siły hamowania na koła. Nie zauważymy tego latem, kiedy asfalt jest suchy, jednak zimą możemy z tego powodu łatwo wpaść w poślizg.

Zobacz również: Jak jeździć po mieście zimą?

Podczas pokonywania zakrętów w zimie, trzeba zachować szczególną ostrożność. Nawet nieośnieżona, "czarna" droga, wydająca się na pozór sucha, może okazać się oblodzoną. To zdecydowanie zmniejsza przyczepność kół, dlatego przed zakrętem należy znacznie zredukować prędkość. Hamowanie nie może przebiegać gwałtownie - prędkość zmniejszamy odpowiednio wcześniej, przed zakrętem. Redukcja biegu powinna nastąpić przed zakrętem, tak żebyśmy nie musieli się tym zajmować podczas pokonywania zakrętu.

Zbyt szybkie wejście w zakręt może zakończyć się poślizgiem, który jest częstą przyczyną wypadków. Gdy już wejdziemy w zakręt, pamiętajmy o doborze odpowiedniego toru jazdy. W miarę możliwości pokonujmy zakręt po jak najłagodniejszym łuku. Zaczynamy od przejścia do zewnętrznej krawędzi zajmowanego pasa ruchu. Jeśli droga z naprzeciwka jest pusta, w połowie łuku należy zbliżyć się do krawędzi wewnętrznej. Jeśli jednak z naprzeciwka nadjeżdża samochód należy, oprócz dodatkowego zmniejszenia prędkości, zostawić sobie pewien margines odległości od osi jezdni w wypadku, gdyby drugi kierowca sam wpadł w poślizg.

Zobacz również: Jak radzić sobie podczas gołoledzi?

Pokonanie zakrętu kończymy, powracając do zewnętrznej krawędzi pasa. Jeśli musimy podczas manewru dodać gazu, robimy to bardzo delikatnie - tak samo postępujemy z pedałem hamulca. Po przejechaniu zakrętu płynnie wracamy na środek drogi. Podczas całego manewru, obie ręce przez cały czas powinny spoczywać na kierownicy. To pozwoli na utrzymanie odpowiedniej kontroli nad samochodem. 

Podczas jazdy po śliskiej nawierzchni, manewry nie powinny być wykonywane gwałtownie. Nawet najdelikatniejsze hamowanie w nieodpowiednim momencie może zakończyć się poślizgiem. Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami drogi, którą się poruszamy. Podczas pokonywania zakrętu nie można wjeżdżać na przeciwległy pas ruchu. Dostosujmy odpowiednio prędkość, by uniknąć tego typu sytuacji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oprócz samej techniki pokonywania zakrętów w zimie, bardzo istotną kwestią jest też odpowiednie przygotowanie samochodu do specyficznych warunków.
Oprócz samej techniki pokonywania zakrętów w zimie, bardzo istotną kwestią jest też odpowiednie przygotowanie samochodu do specyficznych warunków.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama