REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poradzić sobie z "syndromem autostrady". Ekspert radzi

Magdalena Jakubowska
Z przeprowadzonych badań wynika, ze największe ryzyko zaśnięcia za kierownicą występuje w godzinach pomiędzy: 24.00 a 6.00 (szczególnie ok. godz. 4.00 rano) oraz 13.00 a 16.00.  Fot. Moto.wieszjak.pl
Z przeprowadzonych badań wynika, ze największe ryzyko zaśnięcia za kierownicą występuje w godzinach pomiędzy: 24.00 a 6.00 (szczególnie ok. godz. 4.00 rano) oraz 13.00 a 16.00. Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

"Syndrom autostrady" to silne uczucie senności spowodowane kombinacją powtarzających się bodźców wizualnych i zmęczenia. Może być spowodowane zmęczeniem lub monotonią krajobrazu podczas jazdy.

Wystąpienie tego syndromu jest bardzo niebezpieczne. Prawdopodobieństwo udziału w wypadku osoby zmęczonej może być nawet ośmiokrotnie wyższe niż u osoby wypoczętej. Wystąpienie takich objawów jak odczucie ciężkich powiek, mrużenie oczu, pocieranie twarzy i szyi, przeciąganie się, częste ziewanie, wiercenie się w fotelu, rozkojarzenie, ignorowanie radia, krajobrazu, to wszystko powinno skłonić kierowcę do postoju.

REKLAMA

Z przeprowadzonych badań wynika, ze największe ryzyko zaśnięcia za kierownicą występuje w godzinach pomiędzy 24.00 a 6.00 (szczególnie ok. godz. 4.00 rano) oraz 13.00 a 16.00. 

Co wywołuje zmęczenie u kierowców?

Zmęczenie u kierowców może wywołać nieprawidłowa pozycja ciała w czasie jazdy. Ponadto, długotrwałe obciążenie wzroku oraz słuchu kierowcy, zbyt długie jazdy, zbyt częste wyjazdy, jazda nocą bądź monotonna, np. autostradą. Poza tym zmęczenie mogą wywoływać nieprawidłowe warunki wewnątrz samochodu. Zmęczenie może również wywołać obciążenie umysłu związane z koniecznością ciągłego skupienia.

Jak sobie radzić ze zmęczeniem w czasie jazdy?

W trasę powinniśmy wyruszać wypoczęci, przed wyjazdem nie powinniśmy spożywać obfitych i ciężkich posiłków, gdyż obfite posiłki powodują senność. Przed wyjazdem powinniśmy zjeść lekkie śniadanie, a w czasie jazdy robić przerwy na regularne posiłki. Pamiętajmy również o zabraniu do samochodu butelki wody mineralnej. W czasie postoju wywietrzmy samochód, róbmy postoje, aby się rozprostować i chwilę poruszać. Jeżeli czujemy się senni, powinniśmy się zdrzemnąć. Ponadto w czasie jazdy powinniśmy unikać rozmów przez telefon. Powinniśmy ćwiczyć oczy odczytując znaki drogowe, rozglądając się na różne części drogi. Będąc zmęczonymi, jeździmy mniej płynnie i jesteśmy bardziej agresywni, możemy wykonywać nagłe, niekontrolowane ruchy.

Zobacz też: Czy można jeździć w trakcie burzy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym pomysłem na wyjazd wypoczętym jest załatwienie wszelkich spraw dotyczących wyjazdu wcześniej, np. możemy spakować się dzień wcześniej. Jeżeli to możliwe, nie powinniśmy planować podróży na noc. Lepiej rozpocząć jazdę wcześnie rano i dojechać do celu jeszcze przed zmierzchem niż podróżować po zachodzie słońca.

Uważajmy na leki, które spożywamy, gdyż niektóre mogą powodować senność.

Zobacz też: Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Jeśli podróżujesz z kimś, kto umie prowadzić, zmieniajcie się co pewien czas. Podczas długiej podróży lepiej robić częste zmiany, np. co trzy godziny.

Co robić, kiedy podczas jazdy poczujemy zmęczenie?

Jeżeli w czasie jazdy poczujemy zmęczenie, zatrzymajmy się i zróbmy przerwę. Jeżeli jesteśmy bardzo zmęczeni, powinniśmy zdrzemnąć się przez chwilę. Drzemka nie może być jednak zbyt długa (powinna trwać 10-15 minut), aby uniknąć efektu rozespania. Klimatyzację powinniśmy ustawić na niską temperaturę lub uchylić okno. Jeśli odczuwasz senność, chłodne powietrze orzeźwi cię i pobudzi. Jeżeli podróżujemy z innym kierowcą, poprośmy go o zmianę. Na zmęczenie może pomóc napój pobudzający (np. kawa), dzięki któremu zmęczenie na jakiś czas może ustać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA