| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Wyprzedzanie

Wyprzedzanie

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze. Polega ono na przejechaniu obok pojazdu, poruszającego się w tym samym kierunku.

Manewr powinien być wykonany z prędkością maksymalną dopuszczalną na danej drodze i w danych warunkach, aby czas jego wykonania skrócić do minimum. Na drogach jednojezdniowych wyprzedzanie wymaga najczęściej przejechania na drugą połowę jezdni, przeznaczoną dla ruchu w przeciwnym kierunku. Złe skalkulowanie czasu i długości drogi potrzebnych dla wykonania i zakończenia manewru, czyli do zjechania na swój pas ruchu, grozi czołowym zderzeniem z pojazdem, nadjeżdżającym z przeciwka, jeżeli nie będzie miał on gdzie usunąć się z drogi.

Podczas wyprzedzania należy zachować bezpieczną odległość od wyprzedzanego pojazdu. Powinna ona wynosić co najmniej 1 m, przy czym w przepisach jest ona określona jedynie w przypadku wyprzedzania pojazdów jednośladowych. W praktyce, o ile to możliwe, powinna być ona znacznie większa.  Rozpoczęcie manewru musi być sygnalizowane lewym kierunkowskazem, początek zjeżdżania na swój pas ruchu – prawym.

Należy też pamiętać, że przekraczanie dopuszczalnej na danej drodze prędkości podczas wyprzedzania jest traktowane przez policję tak jak zwykłe przekroczenie prędkości i karane mandatem.

W korku ulicznym wyprzedzanie jadących aut przez motocyklistów jest przez prawo zabronione.

Zobacz też: ACC

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »