| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak przejeżdżać przez obszar robót drogowych?

Jak przejeżdżać przez obszar robót drogowych?

Obecnie w Polsce budowie lub przebudowie podlega około 1450 km dróg. Przejazd przez strefę robót drogowych wymaga od kierowców wzmożonej uwagi i szczególnych umiejętności. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault podpowiadają, w jaki sposób bezpiecznie jeździć po remontowanych drogach.

Podczas przejeżdżania przez teren robót drogowych kierowca musi mieć oczy dookoła głowy. Szczególną uwagę powinien zwrócić na drogowców, którzy pracują często na samej jezdni i mogą znaleźć się bezpośrednio na pasie ruchu. Jeśli przebudowie podlega także chodnik, na jezdni mogą pojawić się również piesi.

Konieczne jest dostosowanie się do obowiązujących na terenie robót drogowych ograniczeń prędkości. Na trasie naszego pojazdu mogą pojawić się różnego rodzaju nietypowe przeszkody, jak słupki, dodatkowe znaki drogowe, barierki czy narzędzia. Niebezpieczny jest również żwir, który wydostając się spod kół samochodu jadącego z dużą prędkością może uszkodzić jego karoserię.

Zobacz też: Jak jechać w korku?

Kierowca powinien pamiętać o możliwości pojawienia się na pasie ruchu rozmaitych maszyn i pojazdów, szczególną ostrożność należy zachować przy wyjazdach z miejsc budowy. Powolna jazda umożliwi skuteczną reakcję na ewentualne zagrożenia pojawiające się na drodze.

Czasami jednak oprócz rygorystycznych ograniczeń prędkości ruch spowalniają sami kierowcy. Często roboty drogowe zmuszają ich do zmiany pasa, co powinno odbywać się jak najsprawniej, by zapobiec zatorom. Z jednej strony kierowcy zmieniający pas ruchu powinni wykazać się cierpliwością, by nie wymuszać pierwszeństwa, z drugiej strony kierowcy jadący właściwym pasem winni umożliwić innym pojazdom włączenie się do ruchu. 

Zobacz też: Czym jest ecodriving?

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą stosowanie się do zasady zamka błyskawicznego. Według niej włączanie się do ruchu na sąsiednim pasie powinno odbywać się w stosunku jeden do jednego, czyli każdy jadący swoim pasem kierowca wpuszcza płynnie jeden samochód przed siebie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »