reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak jechać drogą nieutwardzoną?

Jak jechać drogą nieutwardzoną?

Nieraz, aby dojechać do zaplanowanego celu, trzeba opuścić asfaltową lub betonową szosę i zjechać na drogę gruntową. Takie drogi, odpowiednie dla pojazdów konnych, nie są przyjazne samochodom.

Na gruntowej drodze czeka wiele niespodzianek. Są to różnej wielkości i głębokości wyboje i koleiny, są to korzenie drzew i pieńki po wyciętych drzewach, są także kryjące się w trawie kamienie, są leżące luźno gałęzie i grubsze polana i kije, które po najechaniu na nie kołem mogą uszkodzić karoserię, przerwać lub pogiąć biegnące pod nią przewody hamulcowe, urwać cały układ wydechowy… Z tych powodów nie powinno się wjeżdżać samochodem na drogi leśne, a nie tylko dlatego, ze jest to zakazane odpowiednimi przepisami prawa.

Zobacz również: Jak pozbyć się śladów po owadach?

Jazda taką drogą powinna być nacechowana nadzwyczajną ostrożnością, a kierowca powinien cały czas mieć napiętą uwagę, bacząc aby nie najechać na żaden ruchomy przedmiot, nie dopuścić aby koło wpadło w jakiś głębszy dołek czy ugrzęzło pomiędzy wystającymi z ziemi korzeniami drzew. Prędkość jazdy powinna być ograniczona do niezbędnego minimum, aby nie tylko nie uszkodzić zawieszenia i podwozia na nierównościach, ale także aby móc w każdej chwili zatrzymać auto przed zauważoną przeszkodą lub po to, aby po nabraniu podejrzeń wysiąść i naocznie przekonać się, czy dalsza jazda jest możliwa.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach i dziurawych drogach?

Polna droga, którą jeżdżą tylko wozy konne i samochody terenowe lub dostawcze o wysokim zawieszeniu, może mieć tak głębokie koleiny, że samochód osobowy w pewnym momencie oprze się podwoziem na rozdzielającym je pasie. Dlatego trzeba, o ile to możliwe, jechać tak, aby mieć jedną z kolein między kołami. Na wąskich drogach prowadzących miedzy żywopłotami lub obsadzonych krzewami dla ochrony zimą przed zaspami, taka jazda może skończyć się porysowaniem lakieru i urwaniem bocznych lusterek.

Czy więc nie powinno się jeździć polnymi i nieutwardzonymi drogami? Ależ nie! Można jeździć, ale jazda nimi powinna być ostrożna i rozważna, jak jazda wszystkimi drogami. Trzeba na nich brać pod uwagę zupełnie inne zagrożenia, niż istniejące na drogach publicznych, utwardzonych, dobrze oznakowanych i pozbawionych dziur i wyrw w jezdni.

 Według przepisów, wprowadzonych we wrześniu 2010 roku, prowadzenie pojazdów wszystkimi bez wyjątku drogami, także prywatnymi, pozostając pod wpływem alkoholu jest karane i może grozić utratą prawa jazdy na zawsze.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieraz, aby dojechać do zaplanowanego celu, trzeba opuścić asfaltową lub betonową szosę i zjechać na drogę gruntową. fot. Newspress
Nieraz, aby dojechać do zaplanowanego celu, trzeba opuścić asfaltową lub betonową szosę i zjechać na drogę gruntową. fot. Newspress

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama