REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co trzeba zrobić po stłuczce?

Wypadki i kolizje na naszych drogach zdarzają się na co dzień. W razie wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pomocy ewentualnym ofiarom wypadku.
Wypadki i kolizje na naszych drogach zdarzają się na co dzień. W razie wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pomocy ewentualnym ofiarom wypadku.

REKLAMA

REKLAMA

Wypadki i kolizje na naszych drogach zdarzają się na co dzień. W razie wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pomocy ewentualnym ofiarom wypadku.

Krok 1: Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu.

REKLAMA

Jeśli w wyniku kolizji (stłuczki) pojazd nadaje się do ruchu- przesuń go w takie miejsce, w którym nie będzie zagrażał bezpieczeństwu zarówno osób poszkodowanych, ani bezpieczeństwu ruchu drogowego.

W szczególności kierowca powinien:

  • zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku (np. ustawić trójkąt ostrzegawczy),
  • niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitych ani rannych,
  • podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Warto przechowywać w samochodzie (np. w schowku) wzór oświadczenia sprawcy wypadku drogowego : ściągnij

Jeśli wyniku wypadku nikt nie został ranny, ani nie zginął nie musisz wzywać policji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2: Dzwonimy do ubezpieczyciela.

Jeśli nasza umowa ubezpieczeniowa (OC, lub AC, gdy sprawca wypadku nie był ubezpieczony.) to przewiduje, skontaktujmy się z ubezpieczycielem. Ten skieruje na miejsce wypadku swojego przedstawiciela, który na miejscu oszacuje straty. Pozwoli to również na utrzymanie rygorystycznych i stosunkowo krótkich terminów na zgłaszanie strat z ubezpieczenia AC.

Zobacz również: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Krok 3: Gdy są ofiary.

Jeżeli w wyniku wypadku ktoś zostanie ranny, lub co gorsza zginie, na kierowcy oraz pasażerach spoczywają dodatkowe obowiązki. Ich niedotrzymanie grozi odpowiedzialnością karną w szczególności za:

Ucieczkę z miejsca wypadku – zaostrza odpowiedzialność karną za inne skutki wypadku.

Nieudzielenie pomocy ofierze wypadku: do 3 lat więzienia.

Dodatkowe obowiązki to w szczególności :

  • udzielenie niezbędnej pomocy ofiarom wypadku
  • wezwać pogotowie ratunkowe i policję,
  • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (zacieranie śladów),
  • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

 Krok 4: Zabezpieczamy odszkodowanie.

Generalnie szczegółowy zakres szkód, oraz wysokość odszkodowania w poszczególnych przypadkach, a także sposób zawiadamiania ubezpieczyciela powinien znajdować się w umowie.

Zawierając umowę powinniśmy być poinformowani o szczegółach zgłaszania wypadków drogowych.

Zobacz również: Sposoby wypłacania odszkodowania.

Ubezpieczenie OC

Stanowi podstawowy środek rekompensaty za szkody zarówno na osobie jak i na mieniu – spowodowane przez sprawcę wypadku.

To, czego można domagać się od ubezpieczyciela po wypadku lub kolizji drogowej, powinno jasno wynikać z umowy ubezpieczeniowej i ogólnych warunków ubezpieczenia.

Z ubezpieczenia tego przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Odszkodowania z tytułu OC posiadaczy pojazdów można domagać się również za szkody powstałe:

• przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego,

• bezpośrednio przy załadowywaniu i rozładowywaniu pojazdu,

• podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która prowadząc auto w czasie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę.

Co gdy sprawca nie posiadał ważnego OC ?

W takiej sytuacji pomocne może być ubezpieczenie AC, które w takiej sytuacji uruchamia się pomocniczo, gdy odszkodowania nie można uzyskać z polisy sprawcy.

Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia AC (nie jest obowiązkowe)- odszkodowania można domagać się od sprawcy wypadku na zasadach ogólnych – za pomocą pozwu cywilnego.

Oświadczenie sprawcy wypadku.

Ubezpieczyciele bardzo często dają gotowe formularze oświadczeń, które powinny być wypełnione po wypadku lub kolizji na drodze. Warto mieć taki przy sobie.

Obowiązek spisania oświadczenia należy do sprawcy wypadku- sprawdź czy oświadczenie jest rzetelnie spisane. Jeśli sprawca odmawia- zadzwoń na policję, w szczególności jeśli sprawca odmawia uznania winy.

Zobacz również: Formularz zgłoszenia szkody.

W oświadczeniu powinny się znaleźć:

  • data, godzina i miejsce wypadku,
  • opis zdarzenia (należy wskazać marki i numery rejestracyjne pojazdów biorących udział w kolizji lub wypadku),
  • dane personalne uczestników wypadku (trzeba uwzględnić miejsce zamieszkania, a także numer i kategorię prawa jazdy).
  • W oświadczeniu należy też jednoznacznie wskazać, kto ponosi winę za zdarzenie.

Nie można też zapomnieć o umieszczeniu takich informacji, jak:

  • nazwa firmy, w której jest ubezpieczony samochód sprawcy,
  • numer polisy OC,
  • dokładna lista uszkodzeń auta i ewentualne wskazanie świadków wypadku.

Na końcu koniecznie należy zamieścić podpisy osób sporządzających oświadczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA