reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Sprawca wypadku bez prawa jazdy. Co z odszkodowaniem?

Sprawca wypadku bez prawa jazdy. Co z odszkodowaniem?

Sprawca wypadku bez prawa jazdy? To może oznaczać problemy z odszkodowaniem. Co zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać pieniądze z ubezpieczenia?

Rocznie w Polsce ma miejsce przeszło 400 tysięcy kolizji drogowych i ponad 30 tysięcy wypadków. A to oznacza, że ryzyko wjechania na tor kolizyjny z innym autem jest dość wysokie. Co jednak w przypadku, w którym jesteś poszkodowany, a sprawca wypadku nie ma prawa jazdy? To nieco komplikuje sytuację. Na szczęście jeszcze nie oznacza, że poszkodowany zostanie pozostawiony bez wypłaty z polisy OC. Co zrobić w takim przypadku?

Sprawca wypadku bez prawa jazdy - krok po kroku:

Obowiązujące od 2020 roku przepisy nieco utrudniają sytuację. Kierowca nie musi bowiem wozić ze sobą prawa jazdy. Jak zatem ustalić czy sprawca ma uprawnienia? Można go poprosić o dane z aplikacji mPrawo Jazdy. Jeżeli nie będzie chciał ich udostępnić, warto wezwać policję. Ta wskaże winnego i zweryfikuje fakt posiadania uprawnień przez prowadzących. Co w sytuacji, w której sprawca wypadku nie ma prawa jazdy? Otrzyma zakaz dalszej jazdy, otrzyma mandat o wysokości 500 złotych za prowadzenie bez uprawnień, a do tego w przypadku np. orzeczonego zakazu prowadzenia może spodziewać się dalszych konsekwencji karnych.

Sprawca wypadku bez prawa jazdy: co z odszkodowaniem?

Z punktu widzenia poszkodowanego dużo ważniejsze jest to, aby pojazd sprawcy miał ubezpieczenie OC, a nie czy jego kierowca posiada prawo jazdy lub uprawnienia do kierowania pojazdami. W końcu po otrzymaniu danych ubezpieczyciela zgłasza szkodę i uzyskuje odszkodowanie. To może zostać wypłacone w gotówce, ewentualnie przyjąć formę rozliczenia bezgotówkowego - pieniądze otrzyma wykonujący naprawę zakład.

Jeżeli sprawca wypadku nie ma prawa jazdy, jest w złej sytuacji. Brak uprawnień oznacza bowiem regres - ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale sprawca solidarnie wraz z właścicielem auta będzie musiał je oddać w pełnej kwocie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprawca wypadku bez prawa jazdy. Co z odszkodowaniem?
Sprawca wypadku bez prawa jazdy. Co z odszkodowaniem?

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama