reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce: co z odszkodowaniem?

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce: co z odszkodowaniem?

Może się zdarzyć, że staniecie się poszkodowanymi w wyniku kolizji. Co jednak, gdy ta jest spowodowana przez obcokrajowca? Odpowiadamy.

W roku 2019 zdarzyło się ponad 485 tys. kolizji i wypadków. To oznacza, że każdego dnia rejestrowanych jest przeszło 1300 stłuczek. Co w przypadku, w którym zdarzenie drogowe jest spowodowane przez obcokrajowca? To nieco utrudnia sytuację, ale też nie sprawia, że poszkodowany jest bez wyjścia czy nie otrzyma odszkodowania.

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce - oświadczenie

Naturalnym odruchem w przypadku stłuczki jest spisanie oświadczenia. I to nie powinno stanowić problemu, jednak przede wszystkim w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy kierowca posiada wzór polsko-angielski. Po drugie wtedy, gdy obcokrajowiec zna język angielski. Co w pozostałych przypadkach? Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę uzyskanie koniecznych danych: głównie dane pojazdu i kierowcy oraz dane ubezpieczyciela i polisy (zapisane np. w Zielonej Karcie). Ważne jest to, gdy zarejestrowany jest pojazd, a nie z którego kraju pochodzi obcokrajowiec - bo może używać np. auta z wypożyczalni.

Kolizja z obcokrajowcem - czy wzywać policję?

Kolizja z obcokrajowcem powinna zakończyć się interwencją policji w kilku przypadkach:

  • wtedy, gdy kierowcy nie są w stanie się dogadać językowo, ewentualnie ich wersje zdarzeń mijają się,
  • poszkodowany chce mieć pewność, że uzyska właściwe dane konieczne później do identyfikacji sprawcy i uzyskania odszkodowania,
  • jeżeli poszkodowany chce mieć pewność, że obcokrajowiec może użytkować samochód na polisie pochodzącej z własnego kraju - a nie powinien mieć np. Zielonej Karty czy ubezpieczenia granicznego,
  • gdy pojazd obcokrajowca nie posiada ważnej polisy OC.

Protokół przygotowany przez funkcjonariuszy stanie się później podstawą do dochodzenia roszczenia od zagranicznej firmy ubezpieczeniowej.

Kolizja z obcokrajowcem - jakie dane są potrzebne?

Tak naprawdę najważniejsze są dane kierowcy - imię nazwisko, numer identyfikacyjny oraz dane pojazdu - numer rejestracyjny i kraj rejestracji. Aby usprawnić proces uzyskiwania odszkodowania warto spisać też pozostałe dane - numer identyfikacyjny pojazdu, dane towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numer polisy lub Zielonej Karty.

Zielona Karta jest konieczna w przypadku pojazdów zarejestrowanych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, Andorą i Serbią.

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce - jak zgłosić szkodę?

Poszkodowany podczas stłuczki z obcokrajowcem w Polsce na szczęście nie musi kontaktować się z zagraniczną firmą. Wystarczy że sprawdzi kto jest dedykowanym korespondentem tego towarzystwa nad Wisłą. Jeżeli takowego nie znajdzie, może zgłosić swoje roszczenie do PZU lub Warty - agentów PBUK. Dalsza procedura jest standardowa - szkoda jest wyceniana i naprawiana. Jeżeli doszło do stłuczki z obcokrajowcem w Polsce, ale auto sprawcy nie miało ważnej polisy OC, likwidacją szkody zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce
Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama