reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 196 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4572 osoby. Dużą część tych wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Część z nich uciekła z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy.

Zdarza się, że sprawca zdarzenia porzuca swoje auto i ucieka pieszo. W takim przypadku policjanci mogą sprawcę bardzo szybko ustalić na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu i szybko doprowadzić do jego zatrzymania. Często zdarza się w podobnych sytuacjach, że dokumenty czy portfel pozostają w porzuconym samochodzie i policjanci mają ułatwione zadanie.

Zobacz również: Nietrzeźwi sprawcy wypadków

Jeżeli nie ma żadnych śladów czy świadków zdarzenia, a kamery monitoringu nie zarejestrowały zdarzenia i numerów rejestracyjnych pojazdu sprawcy zdarzenia drogowego i nie ma żadnych dowodów na to, kto kierował tym pojazdem i jaki pojazd uczestniczył w tym zdarzeniu, to jest niezwykle trudno później komuś to udowodnić i znaleźć sprawcę takiego wypadku. Często zdarza się też tak, że sprawca zbiega z miejsca zdarzenia, a po kilku godzinach wraca na to miejsce bądź na policję nietrzeźwy. I tłumaczy się wówczas, że w chwili wypadku był trzeźwy, zaś alkoholu napił się później, żeby odreagować stres i szok. Po takiej ucieczce kierowcy mogą być jednak potraktowani przez sąd tak, jakby byli po spożyciu alkoholu bądź środka działającego podobnie do alkoholu.

Zobacz również: Ofiary wypadków drogowych

Kara przewidziana za oddalenie się z miejsca wypadku jest taka sama jak w momencie gdyby ktoś kierował w stanie nietrzeźwości. I wówczas sprawcę skazuje się za przestępstwo stwierdzone w artykułach 173, 174 i 177 Kodeksu karnego, ale zwiększone o połowę. Czyli jeżeli mamy karę pozbawienia wolności np. do 3 lat, za spowodowanie wypadku drogowego, kara może wynieść nie 3 lata ale 4,5 roku. Natomiast za spowodowanie wypadku, w którym jest ofiara śmiertelna bądź ktoś doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, najwyższa kara wynosi 8 lat. W związku z tym, że sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i udowodniono mu, że kierował był pod wpływem alkoholu, to kara jest zwiększona o połowę, czyli do 12 lat pozbawienia wolności.

Dodatkową karą jaką orzeka sąd w wyżej wymienionych sytuacjach jest zatrzymanie prawa jazdy. W przypadku, jeśli sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia, jest to już traktowane jak jazda po alkoholu. Wówczas sąd również orzeka zatrzymanie uprawnień i zakaz kierowania pojazdami na okres od 6 miesięcy nawet do 10 lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama