| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Kiedy samochód może zostać odholowany?

Kiedy samochód może zostać odholowany?

Samochody, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej mogą zostać usunięte przez upoważnione do tego organy.

1) Policja,
2) straż gminna (miejska),
3) Straż Graniczna,
4) organy celne,
5) Inspekcja Transportu Drogowego,
6) osoba dowodząca akcją ratowniczą,
7) uprawnione jednostki usuwające pojazdy lub prowadzące parkingi strzeżone.

Pojazd może zostać usunięty na koszt właściciela w przypadku, kiedy został pozostawiony w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. Utrata auta grozi również kierującemu, który nie okazał dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w przypadku rejestracji auta poza Unią Europejską. Przekroczenie wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego stanowi kolejną przesłankę, w której pojazd może zostać usunięty na koszty właściciela.

Pojazd również może zostać usunięty z drogi w przypadku, gdy kierowała nim osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu bądź nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu.

Pojazd umieszcza się na parkingu strzeżonym wyznaczonym przez starostę. W sytuacji, gdy starosta wyznaczył kilka parkingów, na których pojazd mógłby być umieszczony, właściwym jest ten z nich, który jest położony najbliżej miejsca, z którego pojazd został usunięty.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Podstawę do odbioru pojazdu z parkingu stanowi dowód uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie, przedłożony w jednostce prowadzącej parking strzeżony. Pojazd z parkingu odbiera osoba wskazana w zezwoleniu lub właściciel (posiadacz) wskazany w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) pojazdu lub w pokwitowaniu za zatrzymany dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe.

W przypadku nieodebrania z parkingu w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia, pojazdu usuniętego, jednostka prowadząca parking strzeżony powiadamia o tym, nie później niż trzeciego dnia od dnia upływu tego terminu, właściwego miejscowo starostę oraz podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »