| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Pierwszeństwo podczas zawracania

Pierwszeństwo podczas zawracania

Zawracanie na skrzyżowaniach jest manewrem, który powoduje wiele nieporozumień, kolizyjnych sytuacji, a nawet zderzeń. Wynikają one z nieznajomości przepisów u kierowców, a więc dziś wyjaśnimy, kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo.

Dość dano temu, bo w latach 90. obowiązywała zasada, że pojazd zawracający traci przysługujące mu pierwszeństwo i musi przepuścić nawet te pojazdy, które wyjeżdżają z drogi podporządkowanej. Potem jednak, już ponad 20 lat temu, zasadę tę anulowano.

Popatrzmy na rys. 1:

Pierwszeństwo podczas zawracania

Autor: Jerzy Bitner

Zobacz też: Czy przepisy drogowe na drodze prywatnej nie obowiązują?

Niebieskie auto znajduje się na drodze z pierwszeństwem i zawraca na skrzyżowaniu. Samochód zielony wyjeżdża z drogi podporządkowanej i skręca w prawo. Tory jazdy obu pojazdów przecinają się. Który będzie miał pierwszeństwo? Oczywiście pojazd niebieski, właśnie dlatego, że znajduje się on na drodze z pierwszeństwem.

W praktyce rozpoznanie przez kierowcę zielonego auta, czy samochód niebieski będzie skręcał w lewo, czy zawracał, może być trudne. Dlatego w takich sytuacjach radzę kierującemu pojazdem zawracającym, by zbyt brutalnie nie egzekwował należnego mu pierwszeństwa. Czasem lepiej ustąpić, przepuścić pojazd zielony, niż doprowadzić do kolizji.

Analogiczna sytuacja występuje wówczas, gdy na skrzyżowaniu ruchem kieruje sygnalizacja świetlna:

Pierwszeństwo podczas zawracania

Autor: Jerzy Bitner

Dla pojazdu niebieskiego ruchu jest otwarty, ma sygnał zielony i może pojechać w dowolnym kierunku. Kierujący autem zielonym w tym samym czasie wykonuje skręt warunkowy w prawo przy zielonej strzałce. Kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo? Także pojazd niebieskie. W opisanej sytuacji również często dochodzi do konfliktów pomiędzy kierowcami. I tutaj też radzę zawracającym stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Z drugiej zaś strony warto, by kierujący dobrze znali podstawowe przepisy dotyczące pierwszeństwa, także podczas zawracania. Niestety, w praktyce bywa z tym kiepsko.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »