reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy?

Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy?

Piesi nie mają szans w starciu z samochodem. Dlatego dla ustawodawcy szczególnie ważne było chronienie tych miejsc, w których pojazdy spotykają się z przechodniami. Co przepisy mówią na temat wyprzedzania na pasach? Sprawdziliśmy.

Ruch drogowy to miejsce, w którym spotykają się ciężarówki, samochody, motocykle, rowery i oczywiście piesi. Niestety z uwagi na dysproporcję sił najmniej chronieni są ci ostatni. I przepisy musiały na to zareagować. W jaki sposób prawo chroni pieszych przed innymi użytkownikami? Przede wszystkim wyznacza dla nich oddzielne szlaki drogowe. To jednak nie koniec, bo w ramach możliwości stara się też wyznaczać im miejsca przejść przez jezdnię oraz obwarowuje te punkty dodatkowymi zapisami.

Wyprzedzanie na pasach - przepisy zabraniają gdy:

O jakich zapisach mowa? Podstawę stanowi art. 26 ust. 3 prawa o ruchu drogowym, który absolutnie zabrania kierującym pojazdami wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Zapis ten wprowadza identyczne ograniczenie dotyczące omijania pojazdów, które choć jechały w tym samym kierunku, to zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Warto w tym momencie zaznaczyć, że wyprzedzanie na pasach dotyczy nie tylko jezdni dwukierunkowych, ale także tych, które posiadają kilka pasów w jednym kierunku. To też oznacza manewr wyprzedzania.

Wyprzedzanie na pasach jest jedną z głównych przyczyn potrącenia pieszych - często ze skutkiem śmiertelnym. Właśnie dlatego ustawodawca postanowił obwarować złamanie zakazu surową karą. Mandat? Ten będzie opiewać na 200 złotych. Dużo bardziej bolesna dla kierowcy okaże się jednak ilość punktów karnych dopisanych do jego konta - tych będzie aż 10.

Wyprzedzanie na pasach - jest dozwolone gdy:

  • kierowca ma do czynienia z przejściem dla pieszych, na którym ruch jest kierowany,
    • to oznacza nie tylko skrzyżowanie wyposażone w działającą sygnalizację świetlną,
    • przepis ma też zastosowanie do przejść dla pieszych, na których wejście na jezdnie jest regulowane dodatkową sygnalizacją.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy? Fot. Fotolia
Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy? Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama