| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Czy zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe dotyczy także autobusów ? Co z samochodami zarejestrowanymi jako pojazdy ciężarowe?

Zakaz wyprzedzania

Podróżując przez polskie miejscowości, przez które przebiega ruch tranzytowy, dostrzec można w nich znaki zakazujące wyprzedzania pojazdom ciężarowym. Sytuacja taka ma miejsce m.in. w podwarszawskich Markach, przez które po godzinie 22:00 ciągnie się sznurek ogromnych TIR-ów.  Nasilony ruch pojazdów ciężarowych oraz podwyższony wskaźnik wypadków z ich udziałem spowodował, że włodarze miast zakazali im wyprzedzania na jego terenie.

Zakaz wyprzedzania pojazdami ciężarowymi w mieście

Jako że Droga E-67 (biegnąca przez Marki) prowadzi do trasy S-8 (Trasa Toruńska), na której obowiązuje zakaz poruszania się TIR-om między godziną 6:00-22:00 (na terenie Warszawy) to już kilka minut przed 22:00 przez Marki (od strony Białegostoku) ciągnie się ogromny sznur ciężarówek zmierzających do „odblokowanej” na czas nocy trasy S-8. Obowiązujący ich zakaz wyprzedzania jest przez nich wyjątkowo sumiennie egzekwowany dzięki czemu auta osobowe mogą bez przeszkód ominąć je płynnie jadąc lewym pasem.

Zobacz też: Aktualne zasady holowania przyczepy

Dla niektórych kierowców problem stanowią jednak blokujące lewy pas autobusy. Z racji ich gabarytów większość kierujących pojazdy osobowe traktuje je jako pojazdy ciężarowe i nie rozumie dlaczego, mimo zakazu, kierowcy autobusów dopuszczają się wyprzedzania na terenie miasta Marki.

Zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe - do kogo jest adresowany?

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to co mówią przepisy prawa. Otóż zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe zabrania wykonania tego manewru pojazdom ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Nie dotyczy on jednak autobusów, nawet jeśli ich masa przekracza limit wagowy. Warto również pamiętać o tym, że zakaz ten dotyczy wyprzedzania pojazdów silnikowych, wielośladowych (nie dotyczy rowerów czy motocykli).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »