| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Czy na rondzie trzeba włączać kierunkowskaz? Ważny wyrok WSA

Czy na rondzie trzeba włączać kierunkowskaz? Ważny wyrok WSA

Kwestia włączania lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo stanowi kość niezgody między kierowcami ponieważ nie została rozstrzygnięta w przepisach. Z pomocą przychodzi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który orzekł że przy wjeździe na rondo nie ma konieczności włączania lewego kierunkowskazu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł o braku konieczności włączania lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondzie. WSA stwierdził, że rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania.

Brak kierunkowskazu na rondzie przyczyną niezaliczenia egzaminu

Sprawa, w której orzekł WSA dotyczyła egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B. W czasie drugiej części egzaminu praktycznego (jazda miejska) egzamin Z.K. został przerwany przez egzaminatorkę z tej przyczyny, że w jej ocenie Z.K. dwukrotnie źle wykonał to samo zadanie egzaminacyjne, które polegało na wykonaniu manewru zmiany kierunku jazdy w lewo. Egzaminatorka stwierdziła, że w obu przypadkach błąd polegał na nie włączeniu lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo.

Z.K. odwołał się do Marszałka Województwa Lubelskiego, który przyznał mu rację i unieważnił egzamin. Jak stwierdził Marszałek egzaminowany poruszał się w ruchu okrężnym i włączenie lewego kierunkowskazu przy dojeżdżaniu do ronda nie jest wymagane.

Z uwagi na decyzję Marszałka egzaminatorka wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO).  SKO podtrzymało decyzję Marszałka argumentując, że stosownie do § 36 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku zatem przy wjeździe na takie skrzyżowanie kierujący zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu. Zmiana kierunku ruchu następuje dopiero przy opuszczaniu skrzyżowania o ruchu okrężnym i dopiero wtedy należy zasygnalizować manewr włączeniem prawego kierunkowskazu.

Kolegium wskazało, że brak obowiązku włączenia kierunku nie dotyczy sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu - w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu.

W związku z powyższym SKO stwierdziło, że egzaminatorka dokonała niewłaściwej oceny i nakazało unieważnienie egzaminu. Egzaminatorka jednak postanowiła walczyć dalej i zaskarżyła do WSA decyzję SKO.

WSA: rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie

WSA w Lublinie poparł argumentację SKO. Sędziowie zgodzili się, że w zaistniałej sytuacji nie ma mowy o dwukrotnym błędnym wykonaniu przez egzaminowanego zadania z uwagi na to, że przy wjeździe na rondo egzaminowany nie musiał zmieniać ani kierunku jazdy, ani pasa ruchu, a więc nie pojawił się obowiązek zasygnalizowania manewru zmiany kierunku jazdy.

Sąd powołując się na § 36 rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych stwierdził, że współwystępowanie znaku C-12 "ruch okrężny" ze znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu" skutkuje tylko tym, że wjeżdżający jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdom znajdującym się już na skrzyżowaniu - nie zmienia to tego, że ruch odbywa się dalej w kierunku wskazanym znakiem C-12.

WSA przyznał więc rację Kolegium w tej kwestii, że rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować.

Opracowano na podstawie:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 stycznia 2018 r. (sygn. akt III SA/Lu 326/17)

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK